Hatay’ın İskenderun ilçesinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlanan ‘Basın Bayramı’ yine buruk geçti.

 

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti tarafından, On Ocak Çalışan Gazeteciler günü ve Basın Bayramı dolayısıyla sabah saatlerinde Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. İGC üyeleri, şehit gazeteciler ve tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı söylediler.

 

İGC Başkanı Veysel Cıncık, resmi ilan alan gazeteler için çıkarılan yeni bir kararın, onları yeni bir sıkıntıya soktuğuna dikkat çekerek “Arkadaşlarımız resmi ilan paralarını alabilmek için Maliye’den ‘borcu yok’ belgesi almak zorundalar artık. Bu durum Anadolu’da çıkan yerel gazetelerin yüzde 80’i olumsuz yönde etkileniyor ve kapanma noktasına geliyor. Her şeye rağmen mesleğimizi seviyoruz ve yapmaya devam ediyoruz. Çalışan Gazeteciler Bayramınız Kutlu olsun” dedi.

 

İGC Başkan ve üyeleri, buradan toplu halde İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk’ü ziyaret ederek, ‘İdareciler Günü’ nü kutladılar. Kaymakam Soytürk, tüm basın mensuplarını kutlayarak, ‘’Çok önemli ve sorumluluk isteyen bir görev yapıyorsunuz. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” Dedi.

ZİYARETLER

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ve çalışma arkadaşları İGC Basın Merkezi’ni ziyaret ettiler. Culha ve Dereli, burada bulunan gazetecileri kutladılar. Bu arada Başkan Culha’nın getirdiği gazeteciler günü nedeniyle üzerinde fotoğraf makinası şeklinde bölümü de bulunan bir pasta birlikte kesildi.

 

Daha sonra İskenderun Emniyet Müdürlüğü personeli, MHP İlçe Başkanı Turan Bozkurt ve üyeleri, İskenderun Gençlik Merkezi, Bahçeşehir Koleji Müdürü Mustafa Uyar ile öğretmen ve öğrencileri, Dr. Riyat Kırmızıoğlu,  Basın Merkezi’ni ziyaret ettiler.