21 günde bir, Almanya’dan Türkiye’ye tedavi olmak için gelen meme kanseri hastası P. Kahraman Almanya’da  yaşadığını , Türkiye ziyaretleri sırasında, sık sık hastalanarak bitmeyen gripler yaşadığını söyledi. Tedavi gördüğü süre içerisinde yapılan tetkikler sonucu göğsünde kitle tespit edildiğini ifade eden Kahraman ; “Doktorum detaylı bir muayene yaptırmamı söyledi ve beni yönlendirdi. Aslında grip değilmişim. Bu süreçte, kanser vücudumda epey  ilerlemiş. Daha sonra göğsümde portakal kabuğu şeklinde değişiklikler fark ettim. Göğsümün ucu şekil değiştirdi, çok acı yaşadım” şeklinde açıklamada bulundu.

 

AĞRILARIMIN SEBEBİ SÜT BEZELERİ DEĞİLMİŞ

 

Almanya’da çok doktora gittiğini, ağrılarının sebebinin süt bezelerinden kaynaklandığı için kanser olmadığının söylendiğini ifade eden Kahraman, Türkiye ziyaretinde İskenderun KETEM’e gidip momografi çektirdiğini dile getirdi. Kendine meme kanseri konduğunu söyleyen Kahraman; “Çok korktum.  Kitleler ahtapot gibi göğsümü sarmıştı. Dördüncü evredeymişim. Erken teşhis olsaydı çok daha kolay bir tedaviyle bu süreci atlatabilirdim” dedi.  Ameliyat için Adanaya gittiğinde bu evrede kendisine bir şey yapılamayacağını öğrendiği zaman yıkıldığını belirten Kahraman ;“Kemoterapi görebilirdim sadece. Bunun üzerine Tıbbi Onkoloji Doktoru Sadık Bey’e geldim. Altı ay kemoterapi gördüm. Ağır bir süreçti, fakat moralimi hiç bozmadım. Etrafımdaki insanların çok desteğini gördüm”diye konuştu.

 

Kendisine sadece 15 ay yaşayabileceğinin söylendiğini ifade eden Kahraman, göğsünden küçük tümörlerin alındığını ve lenf bezlerinin temizlendiğini kaydetti.

 

BU HASTALIKTAN KURTULACAĞIM

Kahraman; “Şuan kitleler görünmeyecek kadar kaldı. Bu hastalıktan kurtulacağıma inanıyorum. Mücadeleme devam ediyorum. Erken teşhis gerçekten çok önemliymiş. Kontrolün önemini çok iyi gördüm. Fakat herkes benim kadar şanslı olmayabilir. O kadar yolu 21 günde bir tedavi almaya geliyorum. Erken evre olsaydım, aralıklar daha farklı olabilirdi. Akılcı ilaç tedavisi görüyorum.  Tabi sıkıntılı durumlarım oluyor. Ama bunları aşmayı biliyorum. Bunu da doktorlarıma borçluyum. Avrupa’da olsaydım, belki şuan yaşıyor olmazdım” dedi.

 

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Sadık Muallaoğlu Meme kanserinin her 8 kadından 1’nde görüldüğünü belirtti. Erken teşhise yönelik yapılan meme kanseri taramalarının önemine değinen Muallaoğlu,    “Meme kanseri de tüm diğer kanser türleri gibi erken teşhisle, üstesinden geline bilinecek bir hastalıktır. ‘Kanserden değil, geç kalmaktan kork’ cümlesini, bu hastalıkla tanışan kişi daha iyi anlayabiliyor. Unutulmamalıdır ki, erken teşhis hayat kurtarır”