On yedi şehit yakını ve 7 gaziye Devlet Övünç Madalyalarını ve Beratını verildiği törene , Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Mehmet Güzelmansur,  Sebahat Özgürsoy Çelik,  39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe,  HBB Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, Hatay MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Nursal Çakıroğlu, Bilal Ölmez, Mahmut Hersanlıoğlu, Şenol Özkan, Salih Altun ve Tolga Polat, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Şehit ve Gazi Dernek Başkanı, Kurum Müdürleri, şehit yakınları, gaziler ile aileleri katıldı.

Vali Doğan  "100 yıl öncesinde gerçekleşen olaylara şöyle bir baktığımızda aslında benzerlerini de bugün hemen sınırlarımızın yanı başında görmekteyiz. İşte sizin evlatlarınız bu kutlu mücadelede bu vatan, devlet ve millet için ezan susmasın bayrak inmesin diye şehit oldular. Bu yiğitler gazilik unvanını aldılar.

Bin yıldır bu topraklarda yaşıyoruz ve inşallah binlerce yıl daha bu topraklarda yaşamaya devam edeceğiz. Hemen İskenderun Körfezi açıklarında dünyanın en güçlü gemileri toplandı ve oradaki doğalgaz paylaşımını yapmak için geldiler. Elbette ki Türkiye burada haklarını koruyacaktır. Bu milletin evlatları elbette ki vatanını koruyacaktır. Nasıl ki ecdat canını vererek bu toprakları vatan yaptıysa, bizlerde canımızı kanımızı vererek bu topraklarımızı evlatlarımıza miras bırakacağız. Bu gün Türkiye’nin dört bir yanında, 81 ilde ve Külliyede Sayın Cumhurbaşkanımız aracılığıyla ‘Devlet Övünç Madalyası’ tevcih edeceğiz . Bu madalyaları, devletimizin ve milletimizin size duyduğu derin sevgi, saygı ve minnettarlığının bir sembolü olarak kabul edin. Bu vesile ile geçmişten günümüze tüm şehitlerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anıyor, kıymetli gazilerimize şifalar diliyorum.” dedi

Vali Doğan, konuşmasının ardından 17 şehit yakını ve 7 gaziye Devlet Övünç Madalyalarını ve Beratını verdi.

Mübarek Ramazan ayının ilk iftarında soframıza teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bu güzel iftar sofrasında sizlerle bir araya gelmemize vesile olan hayırsever iş insanı Recep Atakaş beyefendiye de teşekkür ediyorum. ’ şeklinde sözlerini tamamladı.

Törenin ardından şehit yakınları ve gaziler, protokolle birlikte ramazanın ilk iftarını yaptılar.