Antakya Defne Rotary Kulübü Başkanı Volkan Ekmekçi öncülüğünde, Samandağlı Gazeteci ve Araştırmacı Yazar İsmail Zubari'nin rehberliği eşliğinde Vakıflı- Hıdırbey arasında yer alan ‘Hz. Musa Yolu’, nam- ı diğer ‘Portakal Çiçeği Yolu’nda yapılan yürüyüş sırasında Hıdırbey'de bulunan Musa Ağacı önünde kulüp tarafından bayrak ve Atatürk Posteri açıldı.

 

23 Nisan 1920’nin, Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarih olduğunu belirten Antakya Defne Rotary Kulübü Başkanı Volkan Ekmekçi “Ulu Önder Atatürk, '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.  Tüm dünyaya "İlham Kaynağı" olan Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği bu bayramı, yine çocuklarımızla birlikte bu şekilde kutlayabilmek; bizler için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı oldu” diye konuştu.

 

Başkan Volkan Ekmekçi, şanlı Türk bayrağı ve Atatürk posteriyle yaptıkları bu zorlu yürüyüşü; Atatürk sevdalarının ne denli köklü olduğunu ifade edebilmek için, 3000 yaşında olduğu tahmin edilen koca köklü Musa Ağacı önünde gururla tamamladıklarını söyledi.

 

Emekçi ayrıca, katılımlarıyla bu coşku ve duygu dolu anları hep birlikte yaşamış oldukları üyelere ve çocuklarına, değerli dostlarına teşekkür etti.

 

Portakal Çiçeği yolu üzerindeki birbirinden güzel manzaraları ve portakal çiçeklerinin muhteşem kokularıyla yapılan doğa yürüyüşünü Vakıflı'da yapılan köy kahvaltısıyla noktalayan Antakya Defne Rotary Kulübü üyeleri, daha sonra bir arada yaşama kültürünü pekiştirmek adına kilisedeki Paskalya kutlamalarına da katıldılar.

 

SAMANDAĞ’DA PASKALYA BAYRAMI KUTLANDI

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yaşayan Hristiyan vatandaşlar Hz. İsa’nın diriliş günü olarak kutlanan Paskalya Bayramı’nı da, Vakıflı Mahallesi’ndeki Meryem Ana Kilisesi’nde ayinlerle kutlandı.

 

21 Nisan Pazar günü Meryem Ana Kilisesi’nde yapılan kutlamaya Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Garnizon Komutanı Binbaşı Emrah Nergiz, Vakıflı Köyü Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, Vakıflı Mahalle Muhtarı Berç Karton ve çok sayıda Hristiyan vatandaş katıldı.

 

Hristiyan vatandaşların Paskalya Bayramını kutlayan Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, birlik, beraberlik ve manevi değerlere vurgu yaparak “Bugün Vakıflı Mahallemizde Ermeni Cemaatinin Paskalya Bayramını kutladık. Bir kez daha Ermeni Cemaatinin Paskalya Bayramını kutluyor, bayramın ülkemize ve bölgemize barış ve huzur getirmesini diliyorum. Huzurumuz, birlik ve beraberliğimiz daim olsun” dedi.