İlçe Gençlik Spor Salonunda gerçekleştirilen basketbol müsabakası öncesinde konuşma yapan İskenderun Engelliler Basketbol Kulübü ile İskenderun Şehir Kulübü Başkanı Semir Yıldız, engel olan değil, engellerin kalkmasına destek olan bir toplum inşa etmemiz gerektiğine dikkat çekerek, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün farkındalığını paylaşmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

 

Yıldız bu günün sayıları 8,5 milyonu aşan engelli vatandaşları daha iyi anlamak ve onların içinde bulundukları sosyal, psikolojik ve ekonomik durumu derinden kavramak için iyi bir fırsat sunacağına inandığını belirterek “Her insanın bir engelli adayıdır. Bu gerçeği unutmadan, engelli arkadaşlarımızın artan sorunlarını çözmek ve taleplerini cevapsız bırakmamak için sadece bugün değil, her gün aynı bilinç ve şuurla engel olan değil, engellerin kalkmasına destek olan bir toplum inşa etmemiz gerektiğini düşünüyorum. İskenderun Engelliler Basketbol Takımı Başkanı olarak burada olmaktan da büyük bir gurur duyuyorum” dedi.

 

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu de, 3 Aralık Engelliler Gününün engelli vatandaşların sorunlarına yönelik farkındalık oluşturmak için önemli bir tarih olduğuna değinerek kentte tüm okullarda engellerin kaldırılması için yoğun bir çabanın olduğunu anımsattı.

 

Günün önemine vurgu yapılan konuşmaların ardından sahaya çıkan Özel Yaşam Koleji öğrencileri ile İskenderun Engelliler Basketbol Kulübü sporcuları tekerlekli sandalye basketbol farkındalık maçı yaptılar.