Ankara Garında yaşanan patlamada hayatını kaybedenleri anmak için İskenderun’da İnsan Hakları Derneği Şubesi Ulucami Caddesi üzenindeki Sağlık Parkında bir program düzenledi. İHD Başkanı Coşkun Selçuk yaptığı basın açıklamasında Türkiye’nin başkentinde Ankara Garı’nda, gerçekleştirilen ve sadece Türkiye değil, dünya tarihinin en acımasız, en vahşi katliamlarından birisi olan 10 Ekim 2015 Ankara katliamının üzerinden üç yıl geçtiğini söyledi.

 

Selçuk, barış talep etmek için, daha güzel bir dünya özlemiyle yapılacak olan ve izin alınmış olan bir mitinge yapılan saldırı sonucunda aralarında İskenderunlu Fevzi Sert’in de bulunduğu 103 canın yaşamını yitirdiğini ve 500 den fazla kişi yaralandığını hatırlattı.

 

İHD Şube Başkanı Selçuk şunları kaydetti: “Katliamla ilgili istihbaratın emniyet birimlerine ulaşmasına ve ayrıca faillerin mahkeme kararları ile teknik ve fiziki takip altında olmalarına rağmen katliamı gerçekleştirmiş olmaları, yaşanan bu vahşette sorumluluğu olanların sadece yargılanan tutuklu sanıklar olmadığını açık şekilde ortaya koymaktadır. İlk duruşmadan bu yana 10 Ekim ailelerinin avukatlarının taleplerine rağmen, dosyaya kamu görevlileri ısrarla eklenmemiştir. Ayrıca suçun kapsamı ve sonuçlarından kaynaklı “insanlığa karşı işlenen suç kapsamına” alınmayarak, savcılık mütalaasının sınırlı tutulması da kabul edilebilir bir durum değildir. Gelinen aşamada ise, mahkeme heyeti, 9 sanık hakkında anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs 103 kişiyi öldürmekten ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis diğer 10 kişiye ise örgüt üyeliğinden farklı cezalar verdi.”  

 

Antakya’da da KESK-DİSK-TMMOB-TTB’in birlikte düzenlediği anma programında saygı duruşunda bulunuldu, katliamda hayatını kaybedenlerin anısına gökyüzüne 103 balon uçuruldu.

 

Ortak açıklamayı okuyan Meryem Avcı da katliamın 3. Yıldönümünde hayatlarını kaybeden arkadaşlarını andıklarını, onların hayallerini gerçekleştirmek için mücadeleye devam ettiklerini belirterek “Bundan üç yıl önce 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara garı önünde ülke tarihinin en büyük katliamı yaşandı. KESK-DİSK-TMMOB-TTB’nin çağrısıyla  emek barış demokrasi için bir araya gelen on binlerce güzel insan, İŞİD üyesi canlı bombaların hedefi oldu. Yıldönümünde toplumun vicdanında yüreklerimizde derin ve onulmaz bir yara açan bu katliamda kaybettiğmiz arkadaşlarımızı anmak, acımızı ifade etmek, katliamı kınamak için bir araya geldik” şeklinde konuştu.