Kırk Asırlık Türk yurdu Hatay’ın “Benim Şahsi Meselemdir” diyen, Anavatana katılışında büyük gayretleri olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hedefledi doğrultuda Hataylının 20 yıllık vatan hasretini sonlandırmak üzere Şükrü Kanadlı komutasındaki Türk askerinin İskenderun’dan girişinin yıldönümü sevinç ve coşkuyla kutladı.

 

Hatay’a İskenderun’dan Türk Askerinin girişinin yıldönümü dolayısıyla bugün saat:09.00’da Atatürk Anıt Alanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Kaymakam Recep Soytürk, Garnizon Komutanı ve 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay ile Belediye Başkanı Seyfi Dingil tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzuruna çelenk sundu. Törende ayrıca aziz şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılarak, İstiklal Marşımızın eşliğinde şanlı Türk Bayrağımız göndere çekildi.

 

Törende konuşan Belediye Başkanı Seyfi Dingil 5 Temmuz 1938 tarihinin İskenderun’un ve bütün Hatay’ın kaderini ve geleceğini belirleyen tarihi bir gün olduğuna dikkat çekerek “İskenderun’un Emperyalist İşgalden Kurtuluşunun ve Hatay halkının Kuva-yi Milliye ruhuyla başlattığı haklı ve onurlu Hatay Davasını zaferle sonuçlandırdığı tarihsel sürecin önemli bir aşamasıdır bugün. 5 Temmuz 1938 İskenderun’un ve bütün Hatay’ın kaderini ve geleceğini değiştiren anlamlı bir tarihi gündür” dedi.

 

İskenderun halkının gücünü ortaya koyduğu 5 Temmuz günü cesaretin azmin iradenin ve kahramanlığın timsali ve tarihi belgesi olduğuna işaret eden Başkan Seyfi Dingil “O gün umudunu ve özgüvenini tazeleyen halkımız varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olmadığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bugünde hep birlikte milletçe gelecek hedeflerimize doğru kararlılıkla ilerlerken devraldığımız değerli mirası aynı yüksek ruh ve bilinçle koruyor birlik ve beraberliğimiz içinde yaşama beraberliğimizi devam ettiriyoruz. İskenderun sevginin, kardeşliğin ve hoşgörünün hakim olduğu Türkiye’nin en güzel kentlerinden birisidir. Bizler bugün bu güzel vatanda Türkiye Cumhuriyetinin onurlu vatandaşları olarak yaşamaktan gururluyuz” diye konuştu.

 

İskenderun için bilimsel yaklaşımla ve ileri teknolojinin sağladığı olanaklarla çalıştıklarını sözlerine ekleyen Başkan Seyfi Dingil özetle şunları kaydetti: “Her adımda İskenderun’un bugününü ve geleceğini öngören projeler hazırlamakta ve hayata geçirmek için büyük bir gayret gösteriyoruz. Bunun yanı sıra hepimiz birlikte çocuklarımıza yaşamaktan mutluluk duyacakları güzel bir İskenderun’u hazırlamakla mükellefiz.”

 

Düzenlenen törene İSTE Rektörü Türkay Dereli, İskenderun Deniz Üs Komutanı Kurmay Albay Aykar Tekin, kamu kurum ve kuruluşlarının ilçe müdürleri, askeri personel, emniyet teşkilatı mensupları, siyasi parti teşkilatları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, şehit aileleri, gaziler, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Anıt Şeref Defteri’ne duygu ve düşüncelerini de yazarak, imzaladı. Program kapsamında; Deniz Kuvvetleri bağlısı modern savaş gemilerimiz ile İskenderun Deniz Müzesi saat: 10.00 – 12.00 ve 14.00 – 17.00 arasında halkın ziyaretine açıldı.