Acil sağlık hizmetleri alanında başarılı, özverili çalışmaları ödüllendirmek, teşvik etmek, acil sağlık sisteminin gelişmesine öncülük etmek, ulusal ve uluslararası düzeyde acil sağlık hizmetleri konusunda halkın bilinçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl altıncısı düzenlenen Altın Ambulans Sağlık Ödülleri SMS oylamaları sonucu sahipleri belirlendi.

 

İstanbul Grand Cevahir Oteldeki törene T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih Korkut, Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Ali Emre Çağan, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Genel Başkan Yardımcısı Durali Baki, Sağlık-Sen İstanbul İl Başkanı Zafer Caner, Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir ve çeşitli Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile birçok misafir katıldı.

 

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Başkanı Abdullah Baltacı 22-28 Mart Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Haftasını kutlayarak “Acil Sağlık Hizmetleri; özünde fedakarlık, azim ve özveri bulunan halkımızın en zor anlarında ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetidir” dedi.

 

Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Haftasının bu yılki ana temasının “Acil Sağlık Sisteminde Birlik ve Beraberlik’’ olduğunu vurgulayan Baltacı “Türkiye’nin dört bir tarafında yapılacak olan etkinliklerle hem meslektaşlarımızın kendi aralarında dayanışması, hem de halkımızla kucaklaşması hedeflenmektedir. Bu yıl 6. defa organize edilen ve 7/24 nöbet hayatımızın içerisine sıkıştırdığımız başarılı ve özverili çalışmaları kamuoyunun gündemine getirdiğimiz ‘Altın Ambulans Sağlık Ödülleri’ bu yıl da amaçları doğrultusunda düzenlenmektedir. Bugün öyle bir insan topluluğu var ki başka hayatlara hayat olan, insanın o en zor anında onların dünyasına dokunan. Kimi zaman ölümle yaşam arasındaki o ince çizgide bir çift el ve koca yürekleriyle insanın yaşama tutunmasını sağlayan. Hep birlikte omuz omuza çalışarak, ülkemizde acil sağlık hizmetlerinin standardını yükseltebilmek, çalışma hayatında yaşadığımız sorunları en asgariye indirebilmek ve acil sağlık hizmetlerinin geleceğinde daha fazla söz sahibi olan bir meslek grubu olabilmek dileği ile…” diye konuştu.

 

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut, Tüm Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik arkadaşlarının gününü kutlayarak Bakanlık olarak yaklaşık 5 binin üzerinde ambulans, 2 bin 700 civarında 112 istasyon, 17 helikopter, 4 uçakla çalışarak dünyaya örnek bir sistem oluşturduklarını söyledi.

 

ALTIN AMBULANS ÖDÜLLERİ

Yılın İl Sağlık Müdürü: Op. Dr. İsmail Başıbüyük

Acil Tıp Teknisyeni Kategorisi: Buket Şahin

Paramedik Kategorisi: İnayet Motuk

Başkan Kategorisi: Dr. Mustafa Dönmez

Başhekim Kategorisi: Dr. Gülsün Ateş Doğan

Yılın Doktoru: Hamit Işıkalp

Hemşire Kategorisi: Hilal Şengel

Sağlık Memuru Kategorisi: İbrahim Kılıç

Ambulans Sürücüsü Kategorisi: Mehmet Kenan Kaya

Öğrenci Kategorisi: Selman Gümüş

Ekip Kategorisi: Tekirdağ UMKE

 

ONUR ÖDÜLÜ VE VEFA ÖDÜLLERİ

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut, Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Ali Emre Çağan, Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, ile beraber Türkiye’nin ilk Paramediği olan Dr. Öğr. Üyesi Semra Çelikli ve Türkiye’de ilk, dünyada ise 2’nci olan “Ambulans Tarihi Müzesini” Bursa İnegöl Devlet Hastanesi Adına açan İnegöl Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Hayrettin Göçmen, “İnme” konusunda ülkemizde yaptığı başarılı ve Örnek Çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Yakup Krepsi, Paramedik Mesleğinin ilk akademisyenlerinden ve ilk Doç. Dr. unvanı alan Doç. Dr. Ali Ekşi, yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Uzmanı Dursun Alyaz, Osmaniye Devlet Hastanesi Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü Mehmet Emin Çuhadar, ATT DER ailesine büyük katkılar sunan, Genel Başkan Yardımcılığı görevini geçmiş dönemde layıkıyla yerine getirmiş olan Antalya 112’den Nurcan Göker’e ödülleri takdim edildi.