Yaş faktörünün, bir hastanın ameliyet olmasına engel olmadığını omurga darlıklarının genellikle 65 yaş ve üzeri hastalarda görüldüğünü ifade eden  Koparan;  “70 yaşlarında da bu durum giderek oturmaya başlıyor ve hastalar çok çabuk yoruluyor. Ciddi ayak yanmaları, ayak takılmaları bu darlıktan dolayı ayağı takılıp düşebiliyor. Kalça kırığı veya başka şeyler gelişebiliyor. Yaş ne kadar ileri olursa olsun, cerrahi gerekiyorsa kişiye muhakkak cerrahinin yapılması lazım”dedi.

 

Güngör Artuç’un daha önce ameliyat olduğunu, son iki yılda ciddi ağrılarının olduğu ve yatma güçlüğü çektiğini belirten Dr. Koparan; “Şükür ameliyatını yaptık ve gayet iyi. Bunu örnek alarak diğer hastaların da aynı şekilde davranması özellikle önemli”  diye konuştu.

 

Hasta Güngör Artuç 11 yıl önce ameliyat olduğunu ,gittiği her yerde 3 yastıkla oturabildiğini söyledi. Yüryemediğini, kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayamadığını vurgulayan Artuç; “Doktoruma güvendim ve ameliyatı kabul ettim. Ameliyat sonrası çok rahatladım ve aynı gün yürümeye başladım. Artık, sol tarafıma da, sırt üstü olarak da yatabiliyorum. Yanımda hiç kimse olmadan da yürüyebiliyorum. Tekrar yürüyebilmemi sağlayan doktoruma çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.