DGS sınav giriş yerleri ÖSYM'nin internet sitesi üzerinde vatandaşların erişimine açıldı. Eğitimlerini iki yıldan 4 yıla çıkarmak isteyen vatandaşların merakla araştırdığı DGS, sınav giriş yerleri açıklandı.

 

ÖSYM, adayları resmi sayfası ve sosyal medya hesabı üzerinden bilgilendirdi. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren DGS giriş belgelerini ‘aday işlemleri’ sayfası üzerinden görüntüleyebilecek. 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılması planlanan Dikey Geçiş Sınavı (2018 DGS) sınav tarihi, 21 Temmuz olarak değiştirilmişti.

 ÖSYM, sınav giriş belgesi duyurusunda şu ifadelere yer verdi;

 

21 Temmuz 2018 tarihinde uygulanacak olan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavına (2018-DGS) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesine ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebileceklerdir. 2018-DGS için adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

 

DGS'YE KİMLER GİREBİLİR?

DGS yani dikey geçiş sınavı ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan bir sınavdır. DGS’ye girebilmek için bir meslek yüksekokulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak gerekir. Eğer son sınıftaysanız ve staj çalışmanızı tamamlamışsanız da DGS’ye girebilirsiniz.