Hassa ve Kırıkhan ilçelerindeki tarım arazilerini sulanması için Karasu Çayı üzerine yaptırılan 184 bin metreküp kapasiteli Tahtaköprü Barajı’nda su seviyesinin 170 bin metreküpe ulaşması nedeniyle kapaklar açılarak, suyun tahliyesine başlandı.

 

Bırakılan sular Karasu çayı kıyısındaki Çamsarı, Hamam Aktaş, Kazkeli Karadurmuşlu köylerindeki tarım arazileri ve bazı evlere sular altında bıraktı. Tahtaköprü Barajı'ndan gelen su Reyhanlı Barajı bitmediği için ovaya gidiyor, o yüzden ova su altında.

 

Doldurularak kurutulan, tarım alanına açılan eski Amik gölü çanağı son yağışlar ve baraj kapaklarının açılması bazı yerlerde su seviyesinin bir buçuk metreyi aştığı bildirildi. Ekili alanlar, evleri sular altında bırakarak geniş bir göle dönen bölgede Hatay Havaalanı da adeta adaya dönüştü.

 

EVLERİNE KANOYLA GİDİYORLAR

Suların yükselmesiyle evlerine gedemeyen hane sakinleri, kano yardımıyla ulaşımı sağlıyorlar. Suların yüksek olması nedeniyle de, evlerine balkondan kano ile geçip gereksinimlerini karşılıyorlar. Bu anlar ise durumları ve sıkıntılarını anlatan videoları çekip, sosyal medyada paylaşarak ilgililerin dikkatini çekmeye çalışıyorlar.