İskenderun Teknik Üniversitesi’nde Antarktika anılarını paylaşan İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Prof. Dr. Bayram Öztürk, “Bizim masada oturma hakkımız var, 1995 yılında anlaşma yapmıştık, fakat bu masada yemek yeme hakkımız yok!” dedi.

 

Antarktika izlenimlerini İskenderun Teknik Üniversitesi Barbaros Hayrettin Paşa salonunda öğrenci ve akademisyenlerin de katıldığı sunumda yaptığı paylaşımlarıyla ilgi gören Prof. Dr. Bayram Öztürk, bilim adına yapılan çalışmalarda birçok ülke gibi Türkiye’nin de Antarktika’da yerini aldığını söyledi.

 

Prof. Dr. Öztürk, 1995 yılında ülke olarak anlaşmaya imza attıklarını ve orada Türk bayrağının bulunduğuna işaret ederek “Bizim masada oturma hakkımız var, fakat bu masada yemek yeme hakkımız yok. Burada yemek yiyebilmemiz için bizim de orada bir şeyler yapmamız gerekir. Hiç kimseye bedavadan ekmek yok! onun için biz de çalışmaya başladık” diye konuştu.

 

ANTARKTİKA PARA, EKONOMİ DEMEK            

Prof. Dr. Bayram Öztürk Antarktika’da da Türklerin bulunduğunu ifade ederek “Atok Karaali (1967-68),  Stanford’da birincilikle bitiriyor, Amerikalılar Antarktika’ya gönderiyor. Bugün orada 4 kişi değil, 40 kişi değil 4 bin Amerikalı var, en büyük limanı onlara ait. Başka liman yaptırmıyorlar. Antarktika para, ekonomi demek, sadece balık da değil doğalgaz da var. orada masaya gelirsen, senin de isteme hakkın olacak. Ankara’da İstanbul’da oturup ‘orada bir Antarktika var, ben de para istiyorum, ben de kaynak yaratacağım’ demek olmuyor, gitmemiz lazım. Ayrıca biz bunu yapabiliriz 80 milyonluk Türkiye, en çok yetişmiş kadrolar, insan gücü, denizlerde kadromuz var, mühendislerimiz var, iyi uzmanlarımız var. Türkiye’nin bunu yapmaması için hiçbir sebep yok” şeklinde konuştu.     

 

Türk Antarktika Bilimsel Seferi ile ilgili çeşitli üniversitelerinden yetişmiş genç akademisyenlerden oluşan bir ekibi 2016 yılı Mart-Nisan’da kurduğunu da aktaran Prof. Dr. Bayram Öztürk şunları söyledi: “Sefer Lideri ben, sefer lider yardımcıları İTÜ’den Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Halil Ergül onlara bu misyonu yürütecekler. Biz Antarktika’da ne yapacağız, bizim işimiz ne? Bir metin yazdık, sonra topladık milleti ve Türk seferini başlattık. Türk Seferinde değişik üniversitelerden insanlar, müthiş bir ilgi gördü. Çünkü Türkiye başarıya, yeni projelere aç ve şimdi yürüyor. Örnek izinlerimizi aldık, örneklerimizi buraya getirdik.”

PRESTİJ ARAYIŞLARIMIZ BİLİM YAPARAK OLMALI

Daha henüz ortalıkta yokken gelip bütün ekmeği ‘ben alacağım’ diye yola çıkılamayacağını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Öztürk “Dolayısıyla önce bir çalış bakalım. Doğalgaz, petrol onu alacağım, bunu alacağım, sen kimsin? Adam beş bin makale yazmış, sen ortada yoksun! Neredeydin şimdiye kadar? Onun için bizim daha dikkatli konuşmamız lazım. hatta ben bakanlarımıza da yanlarına ziyarete gittim ne söylemeleri, ne söylememeleri gerektiğini ilettim. Biz Antarktika seferine petrol bulmak, maden aramak (Biz kendi madenimizi gerçekten hakkıyla arayabildik mi? bilmiyorum) son zamanlarda iyi gelişmeler var, yeni sondaja biz yeni başladık Doğu Akdeniz’deki sondaja. Bizim Antarktika’da prestij arayışlarımız bilim yaparak olmalı. Yumuşak gücümüzü kullanmalıyız” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Antarktika izlenimlerini paylaşan İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Prof. Dr. Bayram Öztürk’e teşekkür etti, çiçek takdim etti.