İskenderun kaldırımlar üzerinde artan araç parkları, birçok vatandaş kadar özellikle tekerlekli sandalyeli engellileri, çocuk arabalı anneleri kaldırımdan inmek zorunda bırakarak yoğun trafik akışında kaza riskiyle karşı karşıya getiriyor.

 

İskenderun’da park sıkıntısının ardına saklanan birçok araç sürücüsü, vatandaşın kullanım hakkını ihlal etmeyi kendinde hak görmeye başladığı kentte, birbirinden çok ilginç görüntüler yaşanıyor.  

 

Numune Mahallesi AVM ve Kültür Sarayı civarında yaşanılan sıkıntıyı videoya çeken vatandaşların ulaştırdığı görüntülerde; yayaların kullandığı kaldırımlarda artık araç sürücülerinin park alanı haline geldiği gözlendi.

 

Dr. Ahmet Sadık Caddesi üzerinde yaşanan olayda iki aracın peşi peşine kaldırım üzerine park etmiş olması, çocuk arabalı bir anneyi kaldırımdan indirerek, son yıllarda araç trafiği çok yoğunlaşan vızır vızır hareketli olan caddede yürütmek zorunda bırakması dikkat çekiyor.    

 

Kaldırımlara araç parkı yapanların kendilerini yayalara, bir engelliye veya çocuk arabasıyla yürüyen bir annenin yerine koyarak empati yapmalarını isteyen vatandaşlar “Engellilere ikinci bir engel yaratmaya kimsenin hakkı yok! Aynı zamanda yollar araçlar için, kaldırımlar da yayalar içindir. Lütfen gerek yayaları, gerekse engellileri kaza riskiyle karşı karşıya getirmeyelim. Herkes düşünmelidir ki her insan bir engelli adayıdır. O yüzden bu insanlara engel değil, engellerini ortadan kaldırmamız gerekir” dediler.