HATSU tarafından Antakya ilçesinde Asi Nehri'ni kötü koku ve atıksulardan kurtaracak 4 bin 493 metre uzunluktaki kanal hattının 2 bin 800 metresi tamamlandı.

 

      HATSU (Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü), Asi Nehri’ni atıksulardan arındırma, kötü kokulardan kurtarma ve temiz olması amacıyla yaptığı dev kanal hattı çalışmalarını hızla sürdürüyor. Akdeniz'e dökülen Asi Nehri’nin merkez ilçelerden akan evsel atıklardan kaynaklı kirliliğin önüne geçmek için yapılan çalışmaların kapsamlı şekilde ilerlediğine dikkat çeken Genel Müdürlük, toplamda döşenecek olan 4 bin 493 metre uzunluktaki kanal hattının 2 bin 700 metresinin döşendiğini açıkladı.

 

      Defne’ye bağlı Turunçlu’dan ve Antakya’da bulunan Kavaslı Köprüsü’ne kadar Asi yatağı üzerinden çalışması süren kanal hattının 1200’lük ebattaki dev betonarme borularla inşa edildiğini aktaran İdare, Projenin tamamlanmasıyla ve kanal bağlantılarının yapılmasıyla birlikte Asi Nehri’ne kentin iki yakasından dökülen atıksuların bertaraf edileceğini ve kötü kokuların önüne geçileceğini vurguladı.

 

      Genel Müdürlük, Vatandaşların rahat bir nefes almasını sağlayacak çalışma kapsamında döşenen boruların Asi’de akan sudan zarar görmemesi için beton gömlek içine alındığını aktardı.

 

      İKİNCİ KADEME 32 BİN 300 M3 ATIKSU ARITACAK

      Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’nde ilk aşama olan 1.kademede günde 21 bin 300 m3 kapasite ile çalışacağını açıklayan HATSU, ileriki yıllarda oluşacak artış göz önüne alınarak 2.kademede günde toplam 32 bin 300 m3 atıksuyu arıtabilecek şekilde dizayn edildiğini aktardı.

 

      ASİ NEHRİ’NE ARTIK TEMİZ SU AKACAK

      Tesiste evsel atıksuların Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kriterlerine uygun arıtımın yanı sıra sulama suyu kriterine sahip yaklaşık yüzde 99 giderim verimi ile Asi Nehri’ne deşarjı sağlanacağını belirten Genel Müdürlük, bugüne kadar yukarıda adı geçen mahallelerin atıksuları şehir merkezinden geçmekte olan Asi Nehri’ne direkt deşarj edildiğinden kirlilik ve koku oluşumuna neden olmakta iken Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nin işletmeye alınması ile birlikte çevre kirliliğinin önüne geçileceğini ve Hataylıların temiz bir Asi Nehri’ne kavuşacağının altını çizdi.

 

      ASİ NEHRİ’NDE DE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

      HATSU Genel Müdürlüğü,  Dörtyol, Erzin, Samandağ, Kırıkhan, Reyhanlı, Antakya(Serinyol), Denizciler(Bekbele) atıksu arıtma tesislerinin ardından Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nin Hatay’a kazandırılan 8’inci yeni tesis olduğuna dikkat çekerek, ayrıca Antakya ve Defne ilçelerinin iki yakasından Asiye dökülen atıksuları bertaraf etme adına kanal hattı çalışmalarının devam ettiğini hatırlattı.