Hatay’ın Samandağ İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görev yapan Sosyal Hizmet Uzmanı Gazi Yoğun ile Psikolog Suzan Aslan Yayladağı Hava Radar Üssündeki askerlere ‘intiharı önleme’ eğitimi verildi.

 

Yayladağı Hava Radar Üssündeki askerlere yönelik gerçekleştirilen ‘İntiharı Önleme’ eğitiminde bilgi veren Sosyal Hizmet Uzmanı Gazi Yoğun ve Psikolog Suzan Aslan intiharın nedenleri, nasıl önlenebileceği, intihar durumundaki kişilere nasıl yardım edilmesi gerektiği ve hangi destek sistemlerinin sunulması gerektiği konularına değindiler.  

 

İntihar riski taşıyan kişilere yönelik yapılması gereken ve yapılmaması gerekenleri de aktaran konuşmacılar şu önerilerde bulundu: “Yapılacaklar dinleyin, empati gösterin ve sakin olun. Destekleyici ve gözetici olun. Durumu ciddiye alın ve risk derecesini değerlendirin. Önceki girişimleri sorun. İntihar dışındaki olasılıkları araştırın. İntihar planını sorun. Zaman satın alan bir anlaşma yapın (şu vakte kadar intihar etmeyeceğine dair.) Diğer destekleri belirleyin. Mümkünse araçları uzaklaştırın. Müdahale edin. Diğerlerine haber verin. yardım isteyin. Eğer risk yüksekse kişi ile kalın. Durumu göz ardı etmeyin. Şok olmayın paniklemeyin. Her şeyin düzeleceğini söylemeyin. Kişiye istediğini yapma konusunda meydan okumayın. Sorunun önemsiz gözükmesini sağlamayın. Yanlış güven vermeyin. Gizliliğe zarar vermeyin. Kişiyi yalnız bırakmayın.”