Sözleşmeli Avukat bulundurmayan Anonim Şirketler hakkında Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı İdari yaptırım bürosu tarafından yükümlülüğe aykırılıktan dolayı ilgili şirketler hakkında idari para cezası uygulandığı bildirildi.

 

Avukatlık Kanununun 35/3 maddesinde düzenlenen sözleşmeli Avukat bulundurma yükümlülüğüne vurgu yapan Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez “Başından bu yana ilgili şirketlerin Avukat bulundurmalarının kendi menfaatlerine aykırı olmadığını, bir avukatla temsil edilmenin her zaman kurum yararına olduğunu belirttik. Anonim şirketleri ve konut yapı kooperatiflerini yazıyı olarak müteaddit defalar uyardık” dedi.

 

Başkan Dönmez, bir süreden beri Barolarının da etkin olarak izlediği ve öncelikle yükümlülük kapsamında gereğinin yapılması için şirketlere uyarı nitelikli yazışmalar yapıldığı halde, bu yükümlülüğe uymayan şirketler hakkında Avukatlık Kanunun 35/3. maddesindeki yaptırımın uygulanmasına yönelik şikayetler kapsamında ilgili kurumlar hakkında ağır yaptırım kararları uygulandığını kaydetti.

 

Avukat bulundurma zorunluluğunun firmaların hukuki güvenliği için getirilmiş bir düzenleme olduğunun altını çizen Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez “Avukatla beraber çalışmak sonradan gelebilecek bir çok sorunu önleyici bir sigortadır. Ayrıca avukat bulundurma zorunluluğuna uyan kurumlar, zorunluluğa uymayanların maruz kaldığı ağır yaptırımlara nazaran çok daha az külfetle işlerini güvenle ve bir avukat marifetiyle takip etmektedirler. Sonucu itibariyle ağır yaptırıma uğramak istemeyen Anonim Şirketler ile Konut Yapı Kooperatiflerinin yasaya uygun etmeleri menfaatleri icabıdır. İdari yaptırım kararları ile bu durum tekrar anlaşılmıştır" diye konuştu.