Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra Hatay Valisi Erdal, Ata, AK Parti ve CHP Hatay milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri ile davetliler açılışa katıldı.

 

Sanatçı Ahmet Selçuk İlkan’ın ‘sen o zaman insansın’ şiirini okuduğu açılış programında İşadamı Hayırsever Nuri Üysen, 32 derslik okulun zamanında yapılarak eğitim öğretime kazandırılmasıyla ilgili teşekkür konuşması yaptı.

 

Hatay Valisi Erdal Ata da, ilde 1972- 2017 yılları arasında hayırsever vatandaşların eğitime kazandırdığı okul sayısının 240, derslik sayısı 2782 olduğunu ifade ederek “İlimizde toplam 156 okul 1897 derslik inşaatı ya başladı ya da ihale aşamasında” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitimden daha önemli daha öncelikli bir konu olmadığına işaret ederek “En önemli sorunudur demek istemiyorum. Türkiye’de iyiye giden şeyler var ama onların en başında gideni eğitimdir. Eğer eğitimde bir akşam olursa, her şeyde aksama olur. Eğitim iyiye giderse her şeyde iyiye gider. Eğer bugün Türkiye'de gerçekten yapılan iyi şeyler varsa eğitimden. Ama şunu da söylüyoruz eksik olan varsa onun da sebebi eğitimdir.  Yine o eksikleri gidermenin yolu da eğitimden geçiyor. Ülkemizi bilgi ekonomisine geçirmek istiyoruz, taşımak istiyoruz. Endüstri 4 sıfırla buluşturmak istiyoruz. Ne gerek eğitim gerek. Türkiye'de demokrasiyi yerleştirmek kökleştirmek istiyoruz. Çünkü insanların kendisi hakkında sağlıklı karar alabilmesi için mutlaka eğitim şart. Dolayısıyla hem bilgi ekonomisine geçişin, hem demokrasinin güçlendirilmesi için eğitim olmazsa olmaz unsurdur” diye konuştu.

 

EĞİTİMİN KALİTESİNDEN BAHSEDİYORUZ

Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bugün eğitimin kalitesini arttırma konuları üzerinde konuşulduğuna dikkat çekerek “Bugün tüm Türkiye'de 65 binin üzerindeki okulumuzda 1 milyondan fazla öğretmenimizle 18 milyona yaklaşan öğrencimize eğitim veriyoruz. İstiyoruz ki Kızılelma, Türk milletinin kızıl elması çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkmaktır.  Bunu gerçekleştirebilmek için de mutlaka eğitimin kalitesini arttırmak lazım. Eğitimin kalitesinden konuşuyoruz. Eğer eğitimin altyapısını çözemeseydiniz, eğitimin kalitesinden bahsedilemezdi” şeklinde konuştu.

 

EN BÜYÜK YATIRIMI ÖĞRETMENE YAPTIK  

2018 yılı bütçesinden eğitimi 134 milyar 727 milyon lira ayırdıklarını vurgulayan Bakan Yılmaz, şöyle konuştu: “Bu merkezi hükümet bütçesinde en yüksek pay Yüzde 18 olarak ayrıldı. En büyük yatırımı öğretmene yaptı Çünkü Eğitim öğretmensiz olmaz okul olmadan olur, akıllı tahta olmadan olur, tablet bilgisayar olmadan olur. Bizim dönemde 584 bin öğretmen ataması gerçekleştirdik. İnşallah bu yılda 25 bin öğretmeni eğitim ailemize katacağız. Daha kaliteli bir eğitim vermek için ikili eğitimi mutlaka kaldırmak lazım. Ne gerekiyor yeni okullar yeni derslikler yapmak lazım. Elli Sekiz Bin dersliğe ihtiyacımız var. Ne kadar derslik şuanda inşa halinde 47 bin ne kadar ilave açık var 11 bin. Allah nasip ederse 2019 yılı sonunda ikili Eğitimi kaldıracağız.”

 

AVRUPA’DAN HER KALEMDE İLERİYİZ

Resmin tamamının görüldüğünde eğitimde her kalemde Avrupa’dan ileri konumda olduklarını sözlerine ekleyen Bakan Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı: “Ama bir kalemde geriyiz o kalemde diğer alanlara etki ediyor. Nedir o okul öncesi eğitim. Diyarbakır'daki % 95 okul öncesi eğitim. 5 yaş için eğitim zorunlu eğitim değil. İstiyoruz ki yaygınlaştıralım batıdan tek geri olduğumuz alan bu. İnşallah 2019 yılına kadar 5 yaş için okul öncesi eğitimde % 90 a çıkaracağız. Daha sonra da 5-5 yaşa alacağız.”

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Hayırsever işadamı ile birlikte açılış kurdelesini kestikten sonra sınıflarda ders yapan öğrencileri ziyaret edip onlarla sohbet etti.