Naim Atakaş Anadolu lisesinin açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve Vali Erdal Ata'nın yanı sıra, Recep Atakaş, Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Fevzi Şanverdi, Mehmet Öntürk, MKÜ Rektörü Hasan Kaya, İSTE Rektörü Türkay Dereli, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu,  İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İlçe Kaymakamı, ilçe Belediye Başkanı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan , İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu,  Antakya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Hikmet Çinçin, siyasi parti il başkanları, işadamları, eğitimciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Tören de Vali Ata; “ Açılışını yapacağımız Kırıkhan Naim Atakaş Anadolu Lisesinin Kırıkhan’a ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Sayın bakanım, saygıdeğer konuklar, eğitim, insanlığın medeniyetler kurabilmesi, ilerleyip gelişebilmesi kısaca yaşamın devam edebilmesi için çok önemli bir olgudur. Eğitim-öğretim faaliyeti tüm ülkeler için olduğu gibi bizim ülkemiz için de kalkınmanın, ilerlemenin temel şartıdır. Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasından sonra da: “En mühim ve feyizli işlerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitimde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu suretle olur” demiştir. Türkiye olarak bizim en büyük gücümüz beşeri sermayemiz, genç nüfusumuzdur. Verimli bir eğitim-öğretim ile geleceğimizin vârisleri gençlerimizi, çağın gereklerine uygun, donanımlı, çevresine duyarlı, vatana ve millete faydalı işler yapacak, şuurlu birer insan olarak yetiştirmek ve böylece Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak en büyük vazifemizdir “dedi.

 

Eğitim yatırımlarının son derece önemli ve gerekli olduğunu, devletimizin imkânları ve hayırseverlerimizin destekleriyle ilimizde eğitim alanındaki ihtiyaçları önceleyerek yatırımlarımızı gerçekleştirmekte olduklarını dile getiren Vali Ata; “İlimizde 1972-2017 yılları arasında hayırsever vatandaşlarımızın eğitime kazandırdığı okul sayısı 240, derslik sayısı ise 2.782’dir. Sayın Recep Atakaş’a, bu vesileyle huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Kırıkhan’da 104 okulumuz bulunmakta ve bu okullarda 27.336 öğrencimiz öğrenim görmektedir. Bugün açılışını yapacağımız 24 derslikli Kırıkhan Naim Atakaş Anadolu Lisesi; spor salonu, kütüphanesi, laboratuvarları, çok amaçlı salonuyla modern bir okuldur şeklinde  konuştu.

 

Tören de söz alan  Atakaş; “1998 yılında babam Naim Atakaş adına yapılan okulun günümüz şartlarına göre yeterli olmadığı için yıkılıp, yerine 24 derslikli Naim Atakaş Anadolu Lisesi'ni en yeni malzemelerle yeniden inşa ettik. Kırıkhan'ın ve bölgenin en modern okulu olması için çaba sarf ettik. Ülkemize hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

 

Daha sonra Bakan Yılmaz ve beraberindekiler sınıfları ziyaret etti. öğrenciler ile Akıllı Tahta uygulaması üzerinden öğrencilere ders anlattı.Öğretmenleri ile bir süre sohbet ederek geleceğimizin teminatı olan genç kuşakları yetiştiren öğretmenlere  başarılar diledi.