Ekonomi Bakanlığından gelen yetkililer, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda destekler ve güncel düzenlemeler ile ilgili firma temsilcilerini bilgilendirdi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğiyle “‘Ekonomi Bakanlığı destekleri ve uygulamalarına ilişkin güncel düzenlemelerle tüm sektör firmalarının sorun ve çözüm önerileri” istişare toplantısı düzenlendi.

 

İTSO Halil Şahin Meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıya Bakanlıktan; Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdür Yardımcısı Arzu Yılmaz, Ekonomi Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Karabay ve Ekonomi Bakanlığından yetkililer katıldılar.

 

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, bu toplantıyla KOBİ’ler ile Ekonomi Bakanlığının değerli bürokratlarının bir araya gelmesini ve bire bir görüşmeler yapmasını amaçlandığını belirterek “Bilindiği üzere Ekonomi Bakanlığımız üretici ve ihracatçı firmalara devlet desteği sağlamaktadır. Ben paylaşacakları değerli bilgilerden dolayı tüm Bakanlık yetkililerimize şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

 

POTANSİYEL ANLAMDA ÖNEMLİ BİR ŞEHİR

Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel müdür yardımcısı Arzu Yılmaz, İskenderun’un sanayi ve liman şehri olması nedeniyle önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek  “Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş Antakya ve İskenderun’da 109 kişilik bir ekip firmalarla bir araya geliyor. Onların Sorunlarını öğrenmek ve Ekonomi Bakanlığıyla daha yakın ilişkide bulunmalarını sağlamak için biz de buradayız. Her ilin kendine has ayrı karakteristik özelliği mevcut. İskenderun’da yaptığımız değerlendirmelerde tabi ki sorunları çok. Bizim tarafımızdan desteklenmesi, çözülmesi gereken sorunlar da var. Ancak bir sanayi şehrinin nasıl olabileceğini, gösteren en önemli ilçelerden biri İskenderun diyebiliriz” diye konuştu.

 

İskenderun’da çelik, yaş sebze ve meyve sektörünü gezdiklerini ve bu bölgedeki çalışma prensibini, makinalaşma ile sanayi 4.0 denilen firmaların faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz “Her zaman şunu söylüyoruz, üreterek, satarak kendi paramız ile büyümemiz lazım, bu çok önemli. Küçük ve orta ölçekli firmalarda sorunlar olduğunu, orta ölçekli firmaların büyümek istediklerini görüyoruz. Reel sektör ile ilgili de çok güzel gelişmeler olduğunu da gözlemliyoruz. Ekonomi Bakanlığı olarak gelen talepleri değerlendiriyor ve elimizden gelen desteği firmalara sağlıyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

Ekonomi Bakanlığı Genel Müdür yardımcısı Ahmet Karabay da Bakanlıkça geçen yıllarda yeni bir uygulama başlatıldığını vurgulayarak şunları kaydetti: “Bütün teşviklerin desteklerin Ankara’dan yapılmasının çok doğru olmadığı sonucuna varılarak yerel sinerjiye bu işe katmak amacıyla Kalkınma Ajansları kuruldu. Türkiye genelinde 20’nin üzerinde Kalkınma Ajanslarımız var. Hatay bölgesinde DOĞAKA bu yatırımlarla ilgileniyor. Ekonomi Bakanlığı olarak gerek bu Kalkınma Ajanslarımız gerekse Bakanlığımıza gelen talepler yerinde inceleniyor ve sanayicimize, yatırımcımıza istihdam oluşturmak isteyen müteşebbislerimize gerekli desteklen sağlanmaktadır. Zaten Bölgede bulunmamızın sebebi de sorunları yerinde tespit ederek, firmalarımız ile görüşmek ve onlara destek olmak amacıyla tüm yetkili birimlerimiz ce bölgede incelemelerimiz devam ediyor. Sizlerden gelen bu soru ve talepler de titizlikle incelenecek ve çözümü için gerekli çalışmalar yapılacaktır…”

 

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO yönetim kurulu üyeleri,  İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak, İTSO Meclis üyeleri, Sanayici ve iş adamları ve firma temsilcileri toplantıda hazır bulundu.