2016 yılında hizmete alınan irili ufaklı 150 balıkçı teknesi barındırma kapasitesi bulunan barınağa toplamda 60’a yakın balıkçı teknesi bağlanıyordu.   

Büyükşehir Belediyesi ile Valilik kararıyla daha önce boşaltılması tebliğ edilen Madenli Balıkçı barınağında yakın çevrede balıkçılıkla geçimini sağlayan 4-5 tekne de büyükşehir zabıta, polis ve Sahil Güvenlik ekiplerinin nezaretinde dışarı çıkarıldı. Balıkçı tekneleri sahipleri tarafından, barınağın dışındaki kayalıklara bağlandı.

 

Ekmek teknelerini bağladıkları barınaktan kovulduklarını ifade eden balıkçılar, “Gördüğünüz balıkçı arkadaşların hepsini buradan kaldırıyorlar. Sadece çıkın diyorlar. Bu işi yaparken buradaki balıkçı arkadaşlarımızın mağdur oluş mu veya ölmüş müsün, yaşamış mısın, teknen batmış mı karaya mı çıkmış? Yani umurlarında değil. Bu çevrede balıkçılık yapan üç-beş balıkçı teknesi mi çok geldi? Bizimle beraber 150 aile bu teknelerden geçimlerini sağlıyor, en azından buranın balıkçılarına müsamaha gösterilmeli” diye konutular.  

 

Teknelerini barınağın dışına bağlamak zorunda kalan bir balıkçı da tepkilerini şöyle dile getirdiler “çocuklarımızın rızkını bu teknelerle çıkarıyoruz, bana nasıl güvence verecek dışarıda bir şey olursa? Dünyanın parasını verdim bu tekneye, daha borcumu kapatamadım.”