İskenderun sahilindeki İskele yanında bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmada, yarışmacılar koli bandı ve karton kullanarak yaptıkları tekneler ile mavi denizde yol almaya çalıştı.

On takımın mücadele ettiği 3. Karton Tekne Yarışması’nın başlama işaretini İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sefa Ayhan Demirhan verdi. Bazen takım halinde bazen ise tekli olarak yarışan yarışmacıların mücadelesi renkli görüntülere sahne oldu.

İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi ve Denizcilik Yüksekokulu’nun düzenlediği etkinliğe öğrencilerin ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirten Demirhan “3. Karton Tekne yarışmasını 19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılını anmak için bugün ve burada yapmaya karar verdik. Milli Mücadelenin başlangıcında Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Gemisi ile karaya çıkıpmilli mücadelesini başlattıysa bizde onu anımsayarak karton tekneler ile karaya çıkmaya çalışacağız” dedi.

Gidiş geliş şeklinde 50 metrelik parkurda kıyasıya mücadelenin ve renkli görüntülerin yaşandığı yarışma sonunda dereceye giren Mehmet Kartal Bilen ve ekibine ödüllerini İSTE Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sefa Ayhan Demirhan verdi.