Beyin cerrahisinde endoskopik yöntemin, son on yılda büyük ilerleme kaydedildiğini ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Op. Dr. Çeliker Yarım saat süren bel fıtığı tam kapalı ameliyat sonrası, hastanın aynı gün taburcu olabildiğini vurguladı.   

 

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatının bel bölgesinde arkadan, arka-yan veya yan taraftan girilerek yapılan bir yöntem olduğunu kaydeden Op. Dr. Çeliker “Tüm tip endoskopik girişimlerde, açık veya mikrodiskektomiden çok daha küçük bir cilt kesisi (0,5 cm) kullanılır. Hastalarımız için günübirlik yatış yapılmakta, hastalar ameliyattan 2 saat sonra yürümekte ve 6 saat sonra taburcu edilmektedir. Erken hareketlenme hastanın günü daha rahat geçirmesini ve tuvalet gereksinimini, kendisinin yardımsız yapmasını sağlamaktadır. Ameliyatlar; genel veya epidural anestezi altında gerçekleştirilir. Transforaminal teknik, lokal anestezi altında, sadece endoskobun girdiği cilt alanı uyuşturularak yapılabilir. Böylece özellikle ileri yaşta ve yandaş hastalıkların var olduğu durumlarda genel anestezi riski ortadan kaldırılmış olur” diye konuştu.  

 

“HASTALAR AYNI GÜN TABURCU”

Op. Dr. Çeliker, ameliyatın en önemli avantajının, mikrodiskektomide zorunlu olan kas doku sıyırması ve kemik doku açılımı gerektirmediğinin altını çizerek “Bu da tam kapalı ameliyat sonrası bel ağrısının çok daha az olması ile hastanın erken hareketlenerek günlük yaşama çok daha çabuk katılabilmesini sağlar. Bu nedenlerle tam kapalı bel fıtığı ameliyatı, hasta konforu son derece yüksek bir ameliyattır. Hastalarımıza ameliyat sonrası evde 3 gün ılımlı bir istirahat dönemi öneriyoruz. Bu süreç içinde hastalarımız her türlü kişisel gereksinimlerini kendileri karşılayabilmektedir. Ofis çalışanları 4. gün, ağır işte çalışanlar 4. hafta sonra işlerine dönebilmektedir” dedi.