Belen ve bölge halkının büyük ilgi gösterdiği festival’de incir üreticileri, sene boyunca büyük emek vererek yetiştirdikleri incir meyvelerini, katılımcıların ve seçici kurul üyelerinin beğenisine sunacak

 

Yetkililer 11 Ağustos Cumartesi saat 20.30’da Belen Atatürk Parkı’nda başlayacak olan festival için başvuru kayıtları hala devam ettiğini, yarışma sonuçlarına göre 1’nci tam altın, 2’nci yarım altın,3’ncü çeyrek altınla ödüllendirileceklerini söyledi.Son başvuru tarihinin 10 Ağustos olduğunu kaydeden yetkililer İncir Festival’inin Belen’in tanıtımına katkısı olacağını ifade etti.

 

BELEN TARIMDA MARKA ŞEHRİ OLMA YOLUNDA 

Bölgenin en ünlü meyvesi olan incir’in tanıtımını geçen yıllarda olduğu gibi İncir Festivalinde gerçekleştireceklerini belirten Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ; “ İncir'in tanıtımını sağlamak adına,  isminin bölgemizde ve ülkemizde daha çok telaffuz edilmesini ve Belen ilçemizin yöresel tatlarından olan pekmez, ceviz, nar, cevizli sucuk ve belben gibi yöresel tatlarımız içinde üst sıralarda yer almasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bizde bu güzel lezzeti daha çok tanıtmak ve ülkeye yaymak adına 3 yıldır bu güzel festivali düzenliyor, ilçemizin giderek artan değerine değer katmak için de çabalıyoruz. Halkımız da gösterdiği yoğun ilgi ile bizleri her zaman mutlu ediyor. Tarım'da marka şehri olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerleyen Belen’imizin azimli üreticilerini desteklemekte olan biz yerel yöneticilere önemli görevler düşüyor ve bizlerde elimizden gelenin en iyisini yaparak, üreticilerimizin her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz" şeklinde konuştu.

 

Yerel sanatçıların da sahne alacağı festival programın da; Şair ve sanatçı Şair Eşref Azğın Türkeri hem eserlerini seslendirip hem de komite başkanlığı görevini üstlenecek. Yine Şair Ali Parlak, Şair Zeynel Abidin Payas, Şair Hüseyin Uzel, Halk Ozanı Ozan Civani ve ses sanatçısı Turgay Aşkın incir severlere keyifli dakikalar yaşatacak.

 

Belen Belediyesinin düzenlediği festivalde çocuklar da  unutulmadı. Çocuklar için  çeşitli etkinliklerin de düzenlenmesi ile çocukların güzel vakit geçirmeleri sağlanacak.

İncir yarışmasına katılmanın şartları ise;

1 – Katılımcıların 18 yaş ve üzeri olması.

2- Belen ilçesi sınırları içerisinde ikamet eden herkes yarışmaya katılabilir.

3- Katılımcıların incir üreticisi olması gerekmektedir.

4- Yarışmaya katılacak olan incir üreticileri 10 Ağustos Cuma Gününe kadar BELEN BELEDİYESİ HALKA HİZMET MERKEZİNE veya bağlı bulunduğu mahalle muhtarına giderek, başvurusunu yapabilecek.

5 – Yarışmaya katılacak üreticiler yarışmanın yapılacağı 11 Ağustos Cumartesi günü en geç saat 19.00’da 10 kg incir ile yarışmanın yapılacağı adreste hazır bulunması ve ürünlerini YARIŞMANIN SEÇİCİ KURUL’una teslim etmeleri şartı aranmaktadır.

6- Tam, yarım ve çeyrek altın olarak belirlenen ödüller, sahiplerine festival etkinliği sırasında sahiplerine sunulacaktır.