Belen Kaymakamlığı’nın da ortak olduğu Romanya Youth ALMA Derneği’nin ev sahipliğinde 6 farklı ülkeden (Türkiye, Romanya, İtalya, İspanya, Polonya ve Malta) 24 gençlik çalışanının katılımında düzenlenen proje çalışmalarında, Türkiye’yi temsil eden ekip, projenin amacına ulaşması için yaptıkları sunum ve etkinliklerle eğitim süresince aktif katılım gösterdiler.

 

10-20 Mayıs 2019 tarihleri arasında on gün süren yoğun proje programı boyunca, gönüllülük projelerinin önemini anlama, gençleri gönüllü olmaya teşvik etme, gençlere ne istediklerini bulmaya yönlendirmek adına katılımcıların hem bireysel, hem de çevresel farkındalıklarını artıracak çalıştaylar yaptı. Bu etkinliklerin dışında, farklı kültürlerden bireylerin birbirlerini tanımaları ve kültürler arası farkındalıklarını artırmaları amacıyla katılımcı ülkelerin kendi geleneklerini tanıttığı kültür geceleri düzenlendi.

 

Okul ziyaretleri esnasında katılımcılar Romanya’daki öğrencilerle birlikte yaygın eğitim metotlarının kullanıldığı etkinlikler düzenleme fırsatı bulundu.

 

Ayrıca, projedeki Belenli katılımcılar 19 Mayıs Milli Mücadelenin başlatılmasının 100. Yılında Romanya’da Türk Bayrağı dalgalandırmaya vesile oldular.

 

Erasmus+ projeleriyle öğretmenlerin kendilerini sosyal ve mesleki alanda bir adım daha ileriye taşıdığını, kaymakamlık olarak bu ve buna benzer projelerin devam ettirileceğini belirten Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın emeği geçen Proje Koordinatörü Yeliz Sevim’e teşekkür etti.