Hatay’dan değil de İstanbul Milletvekilinin vermesi dikkat çeken Berfin için yasa teklifini CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından TBMM’ye sunuldu. Berfin’in tedavi giderleri “Estetik kategorisinde değerlendirilerek” Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılacak olan ameliyatların ücretini karşılayamayacak olması üzerine kadın dernekleri yardım kampanyası başlatmıştı. Başına gelen olay nedeniyle estetik yaptırmak zorunda kaldığı için Berfin’in ameliyat ücreti olan 400 bin TL’nin Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanması için yasa teklifi verildi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, şiddet mağdurlarının geçirmeleri gereken sağlık operasyonu giderlerinin, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamına alınması yönünde kanun teklifi hazırladı.

 

ESTETİK KEYFİ DEĞİL SAĞLIĞIN KAZANILMASI

CHP’li Milletvekili Tanal gencecik bir vatandaşın hayatının baharında çaresiz bırakılamayacağını vurgulayarak “Kadına, çocuğa, yaşlıya, zayıfa yönelik şiddet eylemlerinde, mağdurun fiziksel ve ruhsal zararlarını giderme yükümlülüğü devlete aittir. Sosyal devlet bunu gerektirir” dedi.

 

Bu amaçla 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik öngören tekli hazırlayan Tanal, teklifinin gerekçesinde de şunları kaydetti: “Şiddete maruz kalanların ameliyatları, keyfi bir estetik operasyon değil, sağlığın ve zaruretin sonucudur. Şiddet mağdurlarının vücut bütünlüklerinin şiddet eyleminden önceki haline geri getirilmesi amaçlı tedavileri devletçe karşılanmalıdır…”

 

100 BİN TL BAĞIŞ

Bu arada İskenderun Kadın Platformunun girişimleriyle Kaymakamlık ve Valilik nezdinde başlatılan bağış kampanyası başvurusunun sonuçlanması kararı beklenirken, sosyal medyada destek için insanların harekete geçtiği öğrenildi. Türkiye’de popüler bir isim olan Selin Ciğerci de sosyal medya hesabından konuya hassasiyet göstererek valilik onayı çıkması halinde hemen Berfin’in tedavi masraflarının halledileceğini vurgulayarak “390 bin lazım. Kendim 100 bin TL yardım ediyorum. 290 bini kısa sürede yüce gönüllü insanlar sayesinde toplayacağız. Önümüz Ramazan ayında fitre zekât vermek isteyenler yardım yapmak isteyenler hazır mı? Valilik onayını bekleyin sizi seviyoruz. Berfin size selam gönderdi çok mutlu” paylaşımında bulundu.