İskenderun Sanayi ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği Sanayide 4,0 ile Türk sanayicisinin rekabet gücünü arttırmak konulu panelde iş dünyasına önemli ipuçları verildi.  

 

Bosch Ortadoğu ve Afrika Operasyon Sorumlusu/Endüstri 4.0 Koordinatörü Mustafa Ayhan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Sanayide 4,0 ile Türk sanayicisinin rekabet gücünü arttırmak” konulu panel ilgi gördü.

 

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, işadamları ile davetliler panele katıldı.

 

İSSİAD Yönetim Kurulu üyesi Müfit Tennioğlu, Türkiye’de son yıllarda büyük sanayi yatırımların yapılmasına rağmen hala teknolojik olarak gelişmiş ülkelerin gerisinde olunduğunu belirterek “Bunun için ülkemiz de rekabet gücü yüksek ekonomiler içerisinde yer almak istemektedir. Türkiye’nin, küresel düzeydeki gelişmeleri takip edip bunun ötesinde sanayi 4.0 uygulayıcı öncü ekonomi arasında yer almasının kaçınılmaz öneme sahip. Ülkemiz küresel ekonomideki rolünü değiştirecek büyük bir dönüşüm yaratma fırsatının eşiğindedir. Türkiye sanayisinin gelişmesinde ve rekabetçiliğin artmasında, sanayi 4,0 devriminin yakalanması öncelikler arasında yer alması ve acilen yürütmek zorundayız” diye konuştu.

 

Küresel pazarların eskisi kadar kestirilebilir olmadığına dikkat çeken Bosch Ortadoğu ve Afrika Operasyon Sorumlusu/Endüstri 4.0 Koordinatörü Mustafa Ayhan “Beş yıllık bütçe planlar yapardık. Beş yıllık plan ve hedefler gerçekten tutturmanız gerekirdi ve tutardı. Çünkü pazarlar bu kadar oynak değildi. Bu gün baktığınızda bir yıllık bütçe yapabiliyoruz. Çünkü anca bir yılı öngörebiliyoruz. Türkiye ye baktığımızda Türkiye’nin gündeminde ekonominin gündemine baktığınızda çok fazla değişkenler var. Dolayısıyla eskisi kadar geleceğe planlar yaparak adım atmak mümkün olamayabiliyor. Plan yapmamız çok iyi ama sürekli arada bir değişiklik yapmak zorunda kalıyoruz” dedi.

 

HIZLI VE KİŞİYE ÖZEL TALEPLER ÖNE ÇIKTI

Tüketici olarak özellikle son dönemde internet ekonomisi, mobil uygulamalarının artmasıyla birlikte her şeyi hemen ister, 7/24 servis bekler hale gelindiğine değinen Mustafa Ayhan, “İstanbul da bir servis var bir şey istiyorsunuz 7 dakikada kapınıza geliyor. Hepimiz için hız çok önemli dolayısıyla bu hızın içerisinde her şeyi hemen istiyoruz ve kendimize özel istiyoruz. Yani tüketici olarak artık standart bir şey almaktansa, kendime özel bir şey almayı tercih ediyoruz. Dördüncü sanayi devrimine baktığımız zaman, davranış alışkanlıklarımızı değiştiren bir süreç yaşanmaktadır. Hepimiz akıllı telefon kullanıyoruz. Herkes birbirine bağlı sosyal ağlar vasıtasıyla ya da makinalar birbirleriyle bağlantılı. Siz makinalarla bağlantılısınız. Şimdi reklamlar dönmeye başladı işte buzdolabınız size sipariş listesini atıyor. Ya da markete direk sipariş listesini gönderiyor. Artık eskisi gibi değil. Ben bakkal gidiyordum, alışverişimi yapıp geliyordum. Bugün yavaş yavaş bu değişmeye başladı.” Şeklinde konuştu.

 

YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ ÖNEMLİ

Bugün herkesin yapay zekâyı, makinaların öğrenme yetisinin bahsedildiği döneme işaret eden Mustafa Ayhan, şunları söyledi: “Bitcoin diye bir para birimi var. Onun internet üzerinden takip mekanizması ya da nasıl dağıldığını gösteren veri tabanı mekanizmasını işlerimize nasıl uyarlayabiliriz diye bugün çalışıyoruz. Örneğin kontrat yönetimini biz Bitcoin ile yapabilir miyiz? Artık, üretim sahasının birbiriyle bağlı çalışıyor olması, yani bütün makineler birbirleriyle konuşacaklar. Lojistiğin yani ürettiğiniz bütün ürünlerin yaşam döngüsü boyunca bir yerden bir yere taşınmasını takip edebilirsiniz. Aynı zamanda kendi üretiminiz içerisindeki lojistiği bunu içerisinde koyabilirsiniz. Endüstri 4,0 teknolojisini uygulayabilir, satın alabilirsiniz ama unutmayalım ki bunu kullanacak birlikte grup çalışması yapabilecek yetişmiş insan gücüne ihtiyaç var”