Boğmaca, genellikle bir çocukluk çağı enfeksiyonu olarak düşünüldüğünü ,hastalık semptomlarını gösteren ergen ve erişkinlerde hekimler tarafından ön tanıda akla gelmediğine dikkat çeken Dr. Gökpınar; “Ergen ve erişkinlerde, özelliksiz iki haftadan uzun süren öksürükte akla boğmaca enfeksiyonu gelmelidir. Klasik olarak, erişkinlerde aralıksız devam eden öksürük nöbetleri sonrası gelişen ani boğulma hissi, şiddetli baş ağrısı, bilinç durumunda bozulma ve sonradan ani bir nefes alma, tarif edilir” dedi.

 

BOĞMACA’DA ÖKSÜRÜK 21 GÜNDEN UZUN SÜRER

Bulguların atipik olabileceğini, hastaların sadece inatçı öksürük diye tabir ettiklerini söyleyen Gökpınar, erişkinlerde boğmaca öksürüğünün 21 günden uzun sürdüğünü ortalama sürenin 36-48 gün olduğunu ifade etti. Gökpınar; “Bu bulgularla karşılaşıldığında mutlaka Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurulmalıdır” diye konuştu.

 

Boğmacanın tanı ve tedavisi hakkında açıklama yapan Dr. Gökpınar, hastalığın seyri konusunda farklı tabloların oluşmasından dolayı tanı koymakta zorluklar yaşandığını belirten Gökpınar, Antibiyotik tedavisinin hastalığın başlangıç noktasında kullanıldığında hastalığın seyrini değiştirdiğini ,geç dönemde başlandığında hastalığın tedavisinde önemli olmadığını ve bunun sonucunda Boğmaca hastalığının bulaşıcı olduğunun altını çizdi.Gökpınar; “ Bulaşma öksürük damlacığı ile olur ve hasta kişinin reaksiyonları ile temas sonrası, duyarlı kişilerde hastalık gelişme oranı yüzde 90’ın üzerindedir. Sonuç olarak, boğmaca aşı ile önlenebilir bir enfeksiyon hastalığıdır. Erişkinler sıklıkla kaynak olduğu için erişkinlerde aşılanmalıdır” şeklinde açıklamada bulundu.