İTSO Nisan ayı Meclis toplantısını yaptı. Toplantıda konuşan Oda Başkanı Levent Hakkı Yılmaz Yerel seçimler sonrası göreve gelen belediye başkanlarını kutlayarak görevlerinde başarılar diledi.

 Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı Ocak ayı verilerine göre 15 ve daha yukarı yaştakilerin işsizlik oranının %14,7’ye ulaştığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“ Enflasyon oranlarının ve dış borcumuzun yüksek olması, ekonomimizin hassasiyetinin devam ettiğini ortaya koymaktadır. Bu kırılganlığın minimum seviyeye indirilmesi için, gerçekçi yaklaşımlarla sorunlarımızın analiz edilip, çözüm önerilerinin bir an önce uygulanması gerektiğini düşünmekteyiz.”

82 milyon nüfuslu güzel ülkemizde, birbirinden farklı etnik köken, siyasi görüş ve dini inanışa sahip vatandaşlarımızın olmasının çok doğal olduğuna dikkat çeken İTSO Başkanı Yılmaz,” Birbirinden farklı siyasi görüşlerimiz olabilir, etnik kimliklerimiz ve hayata bakışlarımız da farklı olabilir. Ancak unutmayalım ki, hepimiz aynı gemideyiz. Ülkemizin aydınlık yarınları için, çocuklarımızın geleceğe umutla bakabilmesi için, beraber çalışmak ve ülkemiz için hep birlikte mücadele etmek durumundayız.

Farklı tartışma ve kavgalar sebebiyle bu birliği sağlayamadığımız takdirde, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan, istediğimiz gelişmişlik düzeyine ulaşmamız zor olacaktır. İş dünyası olarak, bundan sonraki süreçte, siyasi polemiklerin geride bırakılarak, birlik ve beraberlik anlayışıyla ekonomiye odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Ülkemizin dijital dönüşümden eğitim sistemindeki reformların zaman kaybetmeden hayata geçirilmesinin yanı sıra, uluslararası ilişkilerimizde de yüzümüzü Avrupa’ya dönmemizin, ülkemizin rekabet gücü açısından önemli olacağına inanıyoruz.”