Hatay’ın İskenderun ilçesinde eğitim veren ve sosyal projelerle eğitime farklı bir bakış açısı getiren Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, “Askıda iyilik var” projesine imza attı. Okul projenin tanıtımında Mevlana Haftası’nı da hazırladığı programla kutladı.

 

İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, ‘Askıda Ekmek’ projesine yeni bir şekil uyarlayarak ilk kez bir okulda ‘Askıda iyilik var’ projesini hayata geçirdi. Öğrenciler, evlerinde kullanmadıkları kitap, kırtasiye, giyim gibi malzemeleri okula getirip, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için askıya asıyor.

 

Projenin tanıtımı için okulda düzenlenen törene, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul, siyasi parti temsilcileri ve Mevlana Vakfı Başkanı Av. Şemsettin Keser ile veliler katıldı.

 

Proje hakkında bilgi veren Okul Müdürü Mehmet Faruk Cevher, projenin amacının “Sadaka Taşı” ve “Askıda Ekmek” geleneğini okulda yaşatmak olduğunu belirterek “Öğrenciler, askıya bir hediye bırakıyor, ihtiyacı olan alıyor.  Bu sayede yardımlaşma ve paylaşma duygusu güçleniyor. İnşallah bu projemiz diğer okullara da örnek olur. Projemizin açılışını Mevlana Haftası’na denk getirdik” dedi.  

 

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul da, programdan duyduğu memnuniyeti belirterek şunları söyledi: “Okullarımızda bu tür projeleri görmek bizleri çok mutlu ediyor. Hatay’ımızı, İskenderun’umuzu hep ön sıralarda görmek bizler için bir gurur kaynağı. Bu gururu yaşamamıza vesile olan okul müdürlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Söz konusu projenin öğrenciler arsında yardımlaşma duygusunu geliştireceğine inancım tamdır”

 

NEY ÜFLEDİLER SEMA YAPTILAR

Projenin tanıtımının ardından öğrencilerin hazırladığı Mevlana Haftası programı gerçekleştirildi. Öğrenciler, profesyonel semazenleri aratmayacak bir performans ortaya koydu.

 

Öğrencilerle birlikte sahne alan Okul Müdürü Cevher de Mesnevi’nin ilk 18 beytini okudu. Okuyuşu ve yorumu dinleyenleri mest etti.

 

Tören sonrasında Okul Müdürü Cevher, öğrencilerin ney ve sema konusundaki performanslarından memnun olduğunu kaydederken,  okullarında 25 öğrencinin Ney eğitimi aldığını bildirdi.