İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, üniversite olarak teknoloji konusunda ektikleri tohumların meyvelerini almaya başladıklarını belirtti. Rektör Dereli, ”Endüstri 4.0’ı destekleyen Teknoversite vizyonu ile beslenen İSTE’li akademisyenlerimizce sürücüsüz araçlarda kullanılmak üzere geliştirilen otomatik anti-buğu sisteminin patentlenmesi Üniversitemiz adına gurur vericidir. Bu gururu bizlere yaşatan buluşçu öğretim üyelerimizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. Fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda büyük bir farkındalık oluşturan ve ayrıca patent işlemlerinin takibini gerçekleştiren İSTE-TTO’ya da (İskenderun Teknik Üniversitesi - Teknoloji Transfer Ofisi) teşekkür ediyorum.” dedi.

 İSTE Rektörü Prof Dr Türkay Dereli, Otomotiv endüstrisinde sürücüsüz (otonom) araçların prototipleri yapıldı ve kullanılmaya başlandığını da hatırlatarak açıklamasına şöyle devam etti:

“  Otomatik anti-buğu sistemi de bu araçların konforunu artırıcı bir unsur olarak sektördeki yerini en kısa zamanda alacaktır. Bu buluşun, Üniversitemize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

HER HAVA ŞARTINDA BUĞULANMAYI ÖNLEYECEK

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü ile Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından geliştirilen; “Taşıt Camlarında Otomatik Anti-buğu Sistemi”ne Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Turan Arat, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kaan Baltacıoğlu ve Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu tarafından geliştirildi.

Taşıt camlarındaki buğulanmayı otomatik olarak önleyen sistem farklı hava koşullarında araç içi camlarında oluşan ve sürücülerin korkulu rüyası haline gelen buğunun giderilmesinde kullanılacak olan kullanışlı bir sistem geliştirildi. Geliştirilen sistem; iç ve dış sıcaklık, nem ve basınç ölçen araç içi ve araç dışı sensörler ile tasarlandı. Elektrik kontrol ünitesi ile çalışabilecek olan buğu çözücü mekanizmanın tasarımında, nano-teknolojinin sağladığı imkânlar kullanıldı. Nanoteknolojinin, araç camlarının üretimi esnasında PVB (polivinil butiral) katmanı içerisinde kullanılması ile şeffaf yapılı ve uzun ömürlü rezistanslar hızlı ısı taşınımını artıracak. Araç içinde zeki iklimlendirme ile buğu çözme işleminin elle yapılmasının önüne geçecek olan bu sistem; sürücü ve yolcu konforunu artırmanın yanında, sürücüler için daha güvenli bir sürüş imkânı da sağlayacak.