Av. Melahat Yılmazlar Karamanoğulları, Ukrayna’da tıp eğitimi için bulunan iki pırıl pırıl genç kızın hayatı, umutları hayalleri, ailelerinin onlar için umutları, hayalleri, yaşama sebepleri, kadın cinayetiyle sona erdirildiğini kaydetti.

 

Gencecik yaşında hayattan koparılan üniversiteli 2 genç kızdan birisi olan Buket Yıldız ısrarlı takip mağduru olduğunu belirten Av. Karamanoğulları “Ailesi basına ısrarla, katilin kızlarının erkek arkadaşı olmadığını, kızlarını rahatsız eden birisi olduğunu söylese de kimse onları dinlemiyor. Haberler her yerde öldürenin ifadesinde söylediği şekilde erkek arkadaşı, ya da eski erkek arkadaşı diye çıkıyor ve aile gerçek olmayan bu yalan yüzünden ikinci kez yıkılıyor” diye konuştu.

 

Ölmeden önce ısrarlı takip şiddetine uğramış Buket’in ölüsünün de bu yalanla şiddete uğramaya devam ettiğini vurgulayan Av. Karamanoğulları şunları kaydetti: “Basın, haberinin yaratacağı sansasyonun peşinde ama gerçek haber hala en kaliteli haberdir. Ailenin haklı feryadına herkes kulak vermelidir. Hatay Barosu Kadın Hukuku Komisyonu olarak, Buket Yıldız kadın cinayetinde olduğu gibi, basın yayın organlarında, şiddetin ve saldırganlığın ‘gerçek’ nedenleri üzerinde durulmadan, erkek arkadaşı tarafından öldürüldü şeklinde erkek egemen dil kullanılan, magazinsel boyuta indirgenen, gerçeği yansıtmayan, kadına şiddeti adeta olumlayan kadına şiddet ve cinayet haberlerine şiddetle itiraz ettiğimizi ve bu tip haberler doğru bir dille verilinceye kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile arz ediyoruz...”