Toplantı da ,yapılan araştırmalara göre 900 gram çimento İçin 450 gram kömür yakılacağı yani bir torba çimento İçin 25 kg kömür emisyonu oluşacağını, çimento fabrikaları  yüksek düzeyde çevreyi kirlettiğini ve  en önemli hava kirliliğini oluşturduğu , kireçtaşı ve klinkerin öğütülmesiyle oluşan çimento fabrikalarında enerji olarak kömür kullanıldığı ifade edildi.

 

Ağır metal kirliliğinin oluşmasının nedeni Emisyon etkisinin olduğu ifade edilen toplantıda Çevre ve Orman Bakanlığının yayınladığı sanayi kaynaklı hava kirliliği  yönetmenliği adı altında kirletici vasfı en yüksek tesisler olarak değerlendirildiği kaydedildi.

 

Çanakkale de yapılan araştırma Çimento tozunun vücudumuza solunum ve sindirim yoluyla alındığını, fabrika bacalarından çıkan tozların çevredeki zeytin ağaçlarının yapısının bozulmasına sebep olduğu ve verimliliğinde azalmaların olduğu belirtildi.

 

Toplantının sonunda ülkede ki işsizliğin üretim ile tarımın desteklenmesi ile çözüleceği, her şeye rağmen iş, aş istihdamı umuduyla hareket edildiği söylendi