Basın toplantısına CHP Hatay Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, eski il Başkanlarından Servet Mullaoğlu ve Sevil Kilisli, il yöneticileri, 15 ilçe Başkanı, HDP Hatay İL Başkanı Kerem Nalbant, İyi parti il Başkanı Ali Seçer, bazı meslek odaları başkanları çok sayıda meclis üyesi, partililer ve vatandaşlar katıldı.

 

Açıklamayı yapan CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün başkentte, herkesin şehidi, Mehmetçiğin cenaze töreninde, şehidin cenazesine katılan tek siyasi parti liderinin Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına hain bir saldırıda bulunulduğunu söyledi.

 

PROTESTO DEĞİL, ORGANİZE BİR EYLEM

Hain saldırının aynı zamanda şehit Yener Kırıkçı’ya karşı da yapılmış, onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlık olarak nitelendiren CHP İl Başkanı Özgün “Sayın Genel Başkanımıza yapılan saldırı nedeniyle şehidimizin cenaze namazı bile dini vecibelerimize uygun olarak kılınamamıştır. Yapılan saldırı bir protesto, sıradan bir provokasyon da değil, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır” dedi.

 

AZMETTİRİCİLERİ BELLİDİR

Bu saldırının azmettiricilerinin de belli olduğunun altını çizdiği İl Başkanı Halil İbrahim Özgün “Adına gazete denen bir takım paçavralar da, CHP ve Partilileri hedef gösterdiyse; bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse; meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal’in “İki büyük eserimden biri” dediği, Cumhuriyet Halk Partisi’ne kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır” diye konuştu.

 

Topluma kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahiplerinin bugün yapılan bu hain saldırıda pay sahibi olduklarını savunan Başkan Özgün “Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkârıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklarda aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

VALİ VE BAKAN İSTİFA ETMELİ!

Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanık olduklarına da vurgu yapan Özgün şöyle devam etti: “Buna fırsat vermeyeceğiz. ‘Gün kızgın demiri soğutma günüyse’ herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile, kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez. Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar. Şu ana kadar daha bir kişinin bile tutuklanmadığını haber alıyoruz. Oysa bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı daha önce sarf etmiş olduğu sözlerde dikkate alınarak mutlaka istifa etmelidir, derhal istifa etmelidir.”

 

BAKANI’NIN BAHSETTİĞİ ‘MESAJ’ NEDİR?

Milli Savunma Bakanı’na da soruları bulunduğunu sözlerine ekleyen CHP’li Özgün “Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun linç etmek isteyen, “O evi yakın” diye bağıran hainlere dönüp de ‘Mesajlarınızı verdiniz’ demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir? Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler. Herkes müsterih olsun. Bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayı Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi’yiz” şeklinde sözlerini tamamladı.