Milletvekili Suzan Şahin İç İşleri Bakanı Süleyman Soyluya Türkiye’de ki Mülteci sayıları ve ekonomiye yansımaları konusunu TBMM gündemine taşıyarak bakanın yazılı olarak cevaplaması ,istemi ile soru önergesi  verdi.

 

2011 yılı Suriye savaşından bu yana Türkiye’de yaşamakta olan Suriyeli  mültecileri misafir ettiğimizi dile getiren Milletvekili Suzan Şahin, geçen bu 7 yıl içerisinde ülkemizin her ilinde devam eden misafirliğin uzaması nedeni ile ortaya çıkan şikayetlerin ve olayların vatandaşların temel sorunu olduğunu dile getirdi.

 

Ülke olarak ekonomik darboğazda olunduğunu ve gelecek aylar da daha da zor günler yaşanacağının altını çizen CHP’li Şahin, Ramazan Bayramında 30 binin üstünde Suriyeli vatandaşların Cilvegözü Sınır kapısından geçerek ülkelerine bayramlaşmak için gittiklerini bunların 3 bin 200’nün geri dönmediğini,Kurban Bayramında ise bayramlaşmak için ilkelerine giden 55 bin mültecinin Suriye’ye gitmek için talepte bulunduklarını belirtti.

 

TÜRKİYE’DE  300 BİN’E YAKIN SURİYELİ ÜLKESİNE DÖNMEK İSTİYOR

Bölge halkının haklı olarak ‘bayramlaşmak için gidebiliyorlarsa demek ki ülkeleri güvenli, neden biz hala vergilerimizle 3,5 milyon Suriyeliyi besliyoruz’ diye sorarak tepkilerini yüksek sesle dillendirmeye başladığını belirten Suzan Şahin, Rusya’nın Suriye’deki Göçmen Kabul Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre dünya genelinde 1,8 milyon Suriyeli ülkesine geri dönmek istediğini, Türkiye’de yapılan araştırmalara göre de 300.000’e yakın Suriyeli ülkesine geri dönmek istediği belirtti.

 

Mültecilerin ülke ekonomisine yarattığı büyük yükün artık vatandaşları bezdirdiğine değinen Vekil Şahin; ‘‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın yaptığı açıklamaya göre bugüne kadar Suriyeli mülteciler için devlet 32 milyar TL harcamıştır. Avrupa Birliği ve diğer dış yardımlar söz verildiği gibi tam anlamıyla gelmemiş, bu yük olduğu gibi Türkiye’de vergisini ödeyen halk üzerine yıkılmış durumdadır. Hal böyle olunca, son dönemde dövizdeki dalgalanmanın yarattığı finansal kriz ortamında kimsenin bu millete bu yükü yüklemeye hakkı yoktur” şeklinde k onuştu.

 

AKP iktidarının bir an evvel gerekli programı hazırlayarak Suriyeli mültecilerin terörden arındırılmış bölgelere naklinin sağlanarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ekonomik külfetten kurtarılması ve huzursuzlukların giderilmesi gerektiğini belirtti.

 

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorduğu sorular ise şöyle;

 

1)      Türkiye’de kayıt aldında olan geçici koruma statüsündeki Suriyeli mülteci sayısı nedir?

2)      2011 yılından bu güne kadar kaç Suriyeli mülteci Türkiye’ye giriş yapmıştır? Giriş yapan mültecilerden kaçı Suriye’ye kalıcı olarak geri dönmüştür?

3)      Kaç adet Suriyeli mülteci ücretsiz eğitim desteği almaktadır? Türkiye ekonomisine yıllık maliyetleri ne kadardır?

4)      Kaç adet Suriyeli mülteci ücretsiz sağlık hizmeti almaktadır? Türkiye ekonomiseine yıllık maliyetleri ne kadardır?

5)      2011’den bu yana, geçici koruma statüsünde olan Suriyeli mültecilerin ülke ekonomisine toplam maliyet yükü kaç Türk Lirasıdır? Eğitim, sağlık, gıda, mülteci kamplarının yıllık maliyeti ne kadardır?

6)      Son günlerde İdlib operasyonunun gündeme gelmesi ile sınırlarımızdan hiç bir denetim olmadan duvarları aşarak Türkiye’ye giriş yapan mülteciler basına yansımıştır. Bu kişiler kayıt altına alınmış mıdır ve nerededirler? Son 3 ayda kaç Suriyeli mülteci Türkiye’ye giriş yapmıştır?

7)      Terörden temizlenmiş Suriye topraklarına bu mültecilerin naklini sağlama ve Türkiye halkını ekonomik anlamda bu külfetten kurtarmaya yönelik bakanlığınızın ne gibi planları vardır?

8)      Rusya ve Suriye devletinin hazırladığı Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşünü organize eden ve Lübnan hükümeti tarafından kabul edilerek uygulamaya konulan plan gibi bir hazırlık bakanlığınızın planları arasında var mıdır? Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönmesine yönelik çalışmalarınız var mıdır? Varsa bu planlar nelerdir?