Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ölüm yıldönümü nedeniyle CHP İlçe Teşkilatı binasında anma programı düzenlendi. Gençlik Kolları Başkanı Hurşit Mursaloğlu 6 Mayıs günü Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edildiğini hatırlatarak “Bugün gençliğimizin yüreğinde dinmeyen bir acıdır. 6 Mayıs sadece takvim yapraklarında bir gün değil 68 mücadelesinin coşkulu öğrenci eylemleriyle başlayıp Türkiye halkını emperyalizme ve yerli ortaklarına karşı bağımsız ve demokratik bir Türkiye mücadelesi yürütenlerin darağacında asıldığı gündür” dedi.

 

CHP İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ise ülkede yaşanan gelişmelerin insanları ciddi manada huzursuz ettiğini ifade ederek “6 Mayısta darağacında idam edilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının tek istekleri Türkiye’nin bağımsızlığı için mücadeleleri emparyalizme karşı dik durdukları için maalesef asılmışlardır. Biz onları hiçbir zaman unutmayacağız ve onların mücadelesini devam ettireceğiz” diye konuştu.

 

CHP Gençlik kolları yönetiminin hazırladığı anma etkinliğinde şiirler okundu, anma türküleri seslendirildi.

 

DEMOKRASİ BİLEŞENLERİ EMEP’TE ANDI

İskenderun Demokrasi Bileşenleri ise EMEP İskenderun İlçe Örgütünde düzenlenen etkinlikle Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını andı.

 

Emek Partisi Hatay İl Başkanı Mevlüt Bulgur yaptığı açıklamada 47 yıl önce, Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in idam edildiğini vurgulayarak “47 yıl oldu, onların mücadelesi, halka bağlılıkları ve cesaretleri bir gün bile unutulmadı, unutulmayacak! Onları asanlar, idam ipini boyunlarına geçirenler Denizleri asmak çözüm olur sanıyorlardı ancak beklentileri yerle bir oldu! Denizler 47 yıldır yüzlerce binlerce gencin adında, mücadelesinde, kararlılığında, cesaretinde yaşıyor, yaşamaya da devam edecek”  şeklinde konuştu.