Değişim isteklerini doğal ve olumlu bulduğunu belirten CHP’li Şahin değişim isteminin kişiler bazında olmaması gerektiğinin altını çizerek “CHP için bahsi geçen değişim ve yenilenme konusundaki tavır kesinlikle liderler bazında olmamalıdır” dedi.

 

Mevcut meclis aritmetiği ve yaşanan rejim değişikliği sonrası asıl önceliğin yaklaşan ‘Yerel Seçimler’ olması gerektiğini vurgulayan CHP’li Şahin “Seçime konsantre olmamızı engelleme çabasında olan AKP kurmaylarının, haddi olmadan CHP’nin içişlerine karışıp bir kurultay dizayn etme çabaları ile Cumhurbaşkanlığı Seçimi döneminde ‘bakanlık’ hayali kurup seçim sonrası ‘değişim’ adı altında ‘geri dönüşüm(!)’ hülyalarına kapılan partililerimizi üzülerek takip ediyoruz. Yerel seçimlere hazırlanmamız gereken şu dönemde parti içindeki bu tartışma ve kutuplaşma bize zaman kaybettirecek bir adımdır” diye konuştu.

 

Kurultay delegelerinin Tüzükte yazılı şartları yerine getirmeleri halinde Kurultayın toplanacağına işaret eden CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin şöyle devam etti: “Değerli Cumhuriyet Halk Partisi delegeleri kurultay isterse tabi ki olağanüstü kurultayımız toplanacak ve dünyaya örnek olacak bir demokrasi örneği sergilenecektir. Ancak AKP kurmaylarının hadsize telaffuz ettiği ‘Kemal Kılıçdaroğlu siyaset çöplüğüne atılmıştır’ söylemlerini diline takarak, bakanlık hayalleri suya düşüp bir anda Sayın Genel Başkan ve Genel Merkez’e karşı cephe açan partili arkadaşlarımızı da üzülerek izliyor, bu söylem hatalarının CHP’ye sadece zarar getireceğinin bilinmesini istiyorum. Aydın, yurtsever CHP seçmeni ve üyelerinin, gerek parti kültürümüz gerekse siyasi ahlak ilkelerimiz doğrultusunda, demokrasi ve adalet uğruna eşsiz mücadeleler vermiş Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na haksızlık etmeme erdemiyle hareket edeceğine inanıyor, 25 yıl muhalefette kalıp partimizi baraj altı bırakan kadroların 8 yılda 9 seçim geçiren Genel Merkezimiz ve Genel Başkanımızı başarısızlıkla nitelemesini hayretler içerisinde izliyoruz.”

 

“İSİMLERİN HİÇ BİR ÖNEMİ YOKTUR”

Cumhuriyet Halk Partililerin biat kültüründen uzak, demokrasiye inanan ve parti politikaları doğrultusunda hareket eden, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlık yolunda ülke ve devletin bekaası için hareket eden bir yapı olduğunu kaydeden Şahin “Çıkar peşinde olan ve gizli ajandalarında ‘menfaat’ yazan kişilerin bizi Kemal Kılıçdaroğlu ya da Muharrem İnce polemiği içerisine çekmesine izin vermemelidir. Liderler üzerinden değil Cumhuriyet Halk Partisi’nin politikaları üzerinde bir değişim, yenilik, kurumsallaşma, marka olma konusunda görüş birliğine varılmalıdır. İsimlerin hiç bir önemi yoktur. Liderlerden ziyade oluşturulacak kalifiye CHP kadroları önemlidir. Siyasi kadrolarımız nitelikli olur, kapsayıcı bir tüzük oluşturulur ise ülkemiz adına uzun vadeli ve kalıcı projeler üretebiliriz. Başarının anahtarı budur” şeklinde konuştu.

 

Saray iktidarı tarafından dillendirilen olası ‘erken Yerel Seçim’ öncesi izlenilecek yollar ve stratejiler çok önemli olduğunu da dikkat çeken Şahin, bu süreçte Cumhuriyet Halk Partisi’nin hataya düşme lüksünün olmadığını vurguladı.

  

Demokrasi geleneğinden gelmiş bir parti olarak CHP’lilerin eleştirilerinin olduğunu, olacağını da aktaran Hatay Milletvekili Şahin “Ancak bizler değişimi ve yenilenmeyi Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu gitsin, Muharrem İnce gelsin derecesine indirerek düşünürsek kaybederiz. Biz toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak fikirler ve politikalar üretmezsek, tüzüğümüzü ve programımızı yenilemezsek sonuç hep ama hep aynı olacak, her seçim sonrası olduğu gibi kurultay, yenilenme, değişim tartışmaları gündem olacaktır” şeklinde sözlerini tamamladı.