Cumhuriyet Halk Partisi raportörü Samsun Milletvekili Zeybek Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve  İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz Suriyelilerin topumda yarattığı sosyo-ekonomik sorunlarını da konuştular.

 

CHP’lilerin İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki ziyaret sırasında Suriyelilerin Hatay ve aynı hat üzerinde kümelendiği şehirlerde yarattığı sorunlara da değinildi. Zaman zaman eleştirilse de, İskenderun’da Suriyeliler ile iç içe bir entegrasyon sağlandığı yorumunu yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz öyle hissedilir çok problem görülmediğini söyledi.

 

İKİ TARAFI MUTSUZ TOPLUM…

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ise barışçıl bir millet olduklarının altını çizerek “Tek kanat açmayız, kol kanat açarız. Ama ciddi sorunlarla beraber geldiler Suriyeliler. Can ve mal güvenlikleri içerisinde burada misafir ettik, onları toplum olarak bağrımıza bastık. Yarıda kalan ekmeğimi artık sona gelmeye başladı, işsizlik hat safhaya ulaştı. İki tarafı da mutsuz toplum önümüzde, onların da sosyal sorunları var, ekonomik konuda bir sömürüyle karşı karşıyalar. Emekleri sömürülüyor. Fuhuş arttı, güvenlik sorunlarımız zaman zaman arttı dolayısıyla onların sosyalleşememek, dil, eğitimsiz 400 bin çocuk olduğu söyleniyor, iki mutsuz toplum kucağımızda, bunun bir şekilde uluslararası bir boyutta çözülmesi artık lazım. Bir de onlar hızlı büyüyor, nüfusları çok hızlı artıyor. İleriye dönük daha büyük sorunlarla karşılaşabiliriz” değerlendirmesi yaptı.