Hatay’ın Dörtyol İlçesi’nde şubesi bulunan Çilek Çocuk Akademi Okul öncesi eğitim kurumu öğretmenleri ile öğrenci velilerine yönelik ‘Ailelerin çocuklarla iletişimi’ konulu seminer düzenlendi.

 

Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Salonunda gerçekleştirilen Seminere Çilek Çocuk Akademisi Okul Öncesi Eğitim kurumları, kurum öğretmenleri ve ailelerine yönelik Çocuk psikiyatrisi Sabri Yurdakul tarafından çeşitli bilgiler veridi.

 

Çilek Çocuk Akademi Okul Öncesi Eğitim Kurumları Kurucuları Saadet Özmen, Lütfiye Temel, kurum öğretmenlerinin hazır bulunduğu seminere veliler yoğun ilgi gösterdi. Konuşmacı Psikiyatri Doktoru Sabri Yurdakul, çocukların dünyasının yetişkinlere göre bambaşka olduğuna dikkat çekti.

 

Toplumun geleceği olan çocukların çok daha sakin ve onlarla iyi bir iletişim kurmanın yollarının aranmasının önemine işaret eden Psikiyatri Doktoru Sabri Yurdakul “Özelikle anneler çocuklarıyla çok daha fazla zaman geçiriyorlar, çocuklarla inatlaşmamalı, çünkü çocuklarımız kendilerini göstermek için inatlaşırlar. Ama ailelerin birçoğu çocuğunun söylediği her şeye önce hayır, sonra çocuğunun ısrar etmesi sonrası evet dediği an çocuklar ailelerine tepki olarak inatlaşırlar” dedi.

 

Aile büyüklerinin çocuğun ne istediğini düşünmeden ve dinlemedin ‘hayır’ cümlesi hemen ağızdan çıkıverdiğini belirten Dr. Sabri Yurdakul “Şunu hiç unutmayın; hiç kimse size karşı değildir. Herkes kendinden yanadır. Çocuklarımız da kendi isteklerinin olması için mücadele eder. Bir başka konuya baktığımız zaman ise dünyayı keşfetmeye çalışan çocuklarımız var. Onlar bu dünyayı tanımak için elini çamura vuracak üzerini kirletecek, sokakta oynayacak kısaca merak ettiği her şeyi kurcalamaya çalışacak. Bu konuda özellikle anneler eli kirlenmesin, üzeri çamur olmasın gibi tepkiler veriyor. Bu da çocuk üzerinde çok ciddi etki yapar” diye konuştu.