Dönem Sözcüsü Muhsine Taşan bu ülkede her gün başka bir kentte yeni bir vakanın ortaya çıkması, cinsel istismara uğrayan çocukların toplumsal yaşamda tam iyilik haline ulaşamadığının ve Türkiye’nin uluslararası çocuk hakları sözleşmelerinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğinin göstergesi olarak nitelendirdi.

 

Son yıllarda artarak çoğalan çocuk şiddet ve istismarının cezasızlık, iyi hal indirimleri, erken yaşta evlilik vb. düzenlemelerden bağımsız düşünülemeyeceğine vurgu yapan Muhsine Taşan “Bu durumun erkek devletin cinsiyetçi politikalarının yansıması olduğu bilinmelidir. Bu doğrultuda; hükümetin göz yumduğu cinsel şiddet ve çocuk istismarı cinsiyetçi sömürü düzenini derinleştirmiştir” dedi.

 

Çocukların güvenliği ve gelişimi için elzem olanın Çocuk Bakanlığının kurulması olduğunun altını çizen Muhsine Taşan “Bunun için de aynı kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Yaptıkları düzenlemeler ile çocuk tacizcilerini cezasız bırakan siyasi iktidarın, erkek egemen aklın, haklı olarak infial yaratan çocuk tecavüz ve cinayetleri karşısında hadım ve idam gibi cezalar önererek bu yaptığını gözlerden kaçırmasına, çocuk istismarı suçunu kendi idam talebi için kullanmasına izin vermeyeceğiz.

Artık yeter! Çocuk istismarına, tacize, tecavüze karşı sessiz kalmayacağız” diye konuştu.

 

İskenderun’da ve Arsuz’da yaşanan 3 çocuğun cinsel istismarına karşı ailelerin susmayan çocuklarına ses olmalarını umut verici bulduklarını aktaran Taşan “İskenderun’daki faillin tutuklu olması, Arsuz’daki failin çocuklara çok yakın mesafede halan yaşadığını ve çocuklarla sürekli göz göze gelmesi şiddetin farklı bir boyutunu gözler önüne sermektedir. Bizler bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz. Çocuklarımızın yanında olacağız ve yargı sürecini de takip edeceğiz. Çocuklara yönelik cinsel istismarın göz ardı edilmesinin, saklanmasının, meşrulaştırılmasının önüne geçmesi ve bütüncül bir yaklaşımla cinsel istismarı tamamen önlemesi gereken devleti, görevini yapmaya çağırıyoruz. İskenderun kadın platformu olarak çocuk ve kadına yönelik istismara, şiddete, tacize, kadın cinayetlerine sessiz kalmayacağız” şeklinde konuştu.