Eğitim Sen İskenderun Şube Binasında üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan İskenderun Kadın Platformu Sözcüsü Makbule Kılıç 1 Temmuz’da Ankara’da 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’nın, 2 Temmuz’da ise Ağrı’da ise 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in cansız bedeni bulunduğuna dikkat çekerek “Daha yüzlercesinden haber alamıyoruz. Yerelimizde Hassa ilçesinde günlerdir haber alınamayan 6 yaşındaki konuşma engelli Ufuk çocuğumuzun takipçisi olacağız. Bizler her geçen gün hayattan koparılan çocukların faillerini ve sorumlularını iyi tanıyoruz. Karanlığınıza teslim olmuyoruz. Sizin doğa, kadın ve çocuk düşmanlığımıza alışmıyoruz ve normalleştirmiyoruz. Devletin görevi çocukların cinsel istismara maruz kaldığı şartları ortadan kaldırmak ve koruyucu, önleyici hizmetleri kurumsallaştırmaktır” diye konuştu.

 

Kılıç, Türkiye’nin taraf olduğu çocuk hakları sözleşmesi, Avrupa konseyi çocukların cinsel sömürü ve istismara karşı korunması sözleşmesi ve İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere uluslararası sözleşmelere uygun düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

 

Başta çocuk, kadın ve LGBTİ+ örgütleri olmak üzere ilgili tarafların katılımı ile çocuk haklarını merkeze alan koruyucu ve önleyici tedbirleri içeren çocuğun bütünlüklü olarak güçlendirileceği bir Çocuk Politikası oluşturulması gerektiğini sözlerine ekleyen Kılıç “Bilimsel verilere ve yaşanan tecrübelere dayalı hak temelli bir yasal düzenleme yapılmalıdır. Başka Eylüller ve Leylalar olmaması için çocuklarımız yönelik her türlü şiddet son bulana kadar eğitim ve hukuku başta olmak üzere tüm düzenlemeler yapılana kadar kadınların çığlığı dinmeyecek. Kadınlar, çocuk katliamlarına sessiz kalmayacak. Eylül Leyle son olsun, çocuklar yaşasın gülsün” şeklinde konuştu.