Çocukların yorucu bir yıl geçirdiklerini ve bunu sonucunda karnelerindeki notların onlar için önemli olduğunun altını çizen Uygun; “Çocuklara ceza verilmemesi gerekir” dedi.

 

Çocukların özgüvenini  incitmemek gerektiğini söyleyen Uygun ;“Yaz tatilinin yaklaşmasıyla birlikte, kimi öğrencileri tatil heyecanı sararken, kimi öğrencileri ise kötü karne telaşı sarmış durumda. Çocuğunuzun karnesi iyi de kötü de olsa, bu durumun sevginizi değiştirmeyeceğini bilmeleri gerekir. Karnedeki düşük notların çeşitli sebepleri olabilir. Karne sadece çocuğun karnesi gibi görünse de; anne- baba, çocuk ve öğretmenin karnesidir” şeklinde konuştu.

 

Çocuğun karnesinde görünen notların, bu ekibin sağlıklı bir ekip olup, olmadığının göstergesi olduğunu , karneleri  eleştirirken  anne, babaların özeleştiride bulunmaları ve çocuklara daha ılımlı yaklaşılması gerektiğini ifade eden Uygun, karne gününden birkaç gün sonra çocuklarla daha yakından ilgilenerek, iletişim kurulması gerektiği, böylelikle aileler ve çocukların birbirine olan yakınlıklarının artacağını ve eğitimin daha iyi anlaşılabileceğini kaydetti.