Hatay’ın ekonomik ve genel sorunları raporlandırmak için bölgede bulunan CHP Milletvekili Kemal Zeybek, İskenderun Ticaret Odası Ziyaretinde Hatay ekonomisinin yanı sıra İskenderun’un İl olması konusu gündeme geldi.

 

İktidarın seçimler sonrasında İskenderun’u il yapacağı konusunu gündeme getireceğini savunan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin “Muhalefet ve iktidar kanadında birçok kişi İskenderun’un il olmasını istiyor. Bu konuda katkı ve çaba içerisindeler. Daha öncede İl olması konusunda önerge kanun teklifi verildi. Ciddi başvurularda bulundular. Ama bir türlü İl olma noktasına gelinmedi. Tansu Çiller geldi il vaadi verdi. Özal geldi il vaadi verdi. İskenderun’un il olması sürekli siyasiler ve toplum tarafından konuşulur ama bir türlü olmaz. Bir gün ümit ederiz il olur. Büyükşehir ile aslında eski haline göre farklı bir konuma geldik. Ama her zaman il olmayı arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

 

CUMHURBAŞKANI İSTERSE OLUR

Hatay denince insanların aklına üç isim geldiğini söyleyen CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Hatay, Antakya İskenderun Kime sorsan şaşırıyor hangisi il bunların diye; demek ki bu kadar önemli bir şehirde bulunuyoruz” dedi.

 

“Seçimi alırsak burayı il yapacağız” söylemlere vurgu yapan Zeybek “Türkiye’de şuanda bu işlerin yapılması için TBMM’nin toplanmasına gerek yok. Biz milletvekillerin oylarına ihtiyaç yok.16 Nisan referandumu ile tek adam yönetimi oylandı. 24 Haziran yönetimiyle de beraber tek adam yönetiminin, saray yönetiminin tek başına kanun yapması resmileştirildi. İsterse Cumhurbaşkanı bir sigara kâğıdının üzerine kararname yayınlar İskenderun’u il yaptım diyebilir. Böyle bir yetkisi var. İnsanların aklıyla, İskenderun halkının aklıyla geleceğiyle kimsenin oynamaya hakkı yok. Biz biliyoruz ki burayı il yapmayacaklar. Yaparlarsa memnun oluruz. Biz CHP olarak destekçi oluruz. Ama Hatay’ın da bir özelliği var bütün şehir. Bütün şehir için belli bir nüfus yoğunluğu olması gerekiyor” diye konuştu.