Hatay’ın Merkez ilçesinin ortasından geçen Asi Nehri’nin temizliğini Büyükşehir Belediyesinin dağcı ekipmanlı personeli içi ve yan duvarların üzerindeki ot ve çöpleri iple sarkıtılarak gerçekleştiriyor.

 

Lübnan’dan doğan ve Samandağ’dan Akdeniz’e dökülen, dünyanın tersine akan sayılı nehirleri arasında yer alan, Antakya'yı ikiye ayıran, birçok ülkeden geçmesi nedeniyle sanayi, evsel ve tarımsal atıklardan kirlenen ırmağın temizlenmesi için Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri kolları sıvadı.

 

Yürütülen çalışmalarda ırmağın kent içinden geçen duvar kısımları ise yabancı maddelerden arındırılarak çevre düzenlemesi, temizleme ve güzelleştirme çalışmaları gerçekleştiriliyor.

 

DAĞCI EKİPMANI KULLANILIYOR

İnsan gücüyle temizlenen Asi Nehri’nde yoğun güvenlik önlemleri alınarak hareket ediliyor, yüksek ve eğimli yan duvarlarda çalışma yapan personel ise tam bir dağcı ekipmanları kullanıyor. HBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı temizlik personelleri halat yardımıyla nehre doğru sarkıtılarak, büyüyen otları ve atılan çöplerin temizliğini yapıyorlar.

 

Çalışmaların Asi Nehri’nin diğer bölgelerinde de devam edeceğini belirten HBB ekipleri, kısa zaman sonra vatandaşların temiz bir görüntüye kavuşacağını bildirdi.