İskenderun Devlet Hastanesi bünyesinde hasta ve refakatçi vatandaşların oldukça ihtiyacını hissettikleri 13 yatak kapasiteli Palyatif Bakım Merkezi’nde hizmet verilmeye başlandı.  

 

Açılışı yapılan birim, hayatı tehdit eden hastaların yoğun bakım sonrası hastalık kaynaklı ağrılarını azaltmayı ve bu hastalara ailelerine tıbbi, psikolojik, sosyal ve manevi destek sağlamayı hedefleyen farklı meslek gruplarının ekip çalışması ile hasta odaklı faaliyetlerin gösterildiği bir merkez olarak hizmet verecek.

 

İskenderun Devlet Hastanesi A Blokta hizmete giren Merkezi inceleyen Devlet Hastanesi Yönetici Başhekimi Dr. Veysel Yıldırım hem hastaları ziyaret etti, hem de bakım merkezi personellerinden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

 

Dünyada palyatif bakım hizmeti genel olarak tedavi şansı azalan son dönem kanser hastalıklarına yönelik verildiğine dikkat çeken Yönetici Başhekim Dr. Yıldırım “Burada gerçekten çok önemli birimler açtık. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak bu merkez de Anestezi uzmanı sorumluluğunda 9 hemşire, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, Fizyoterapist ve hizmetli personel görev yapıyor” dedi.

 

13 Yatak kapasiteli merkezin hizmete girmesinin hastalar açısından son derece önemine vurgu yapan Yönetici Başhekim Dr. Yıldırım “Bizlerde yaptığımız çalışmalardan sonra bu merkezimizi hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz dedi.

 

Palyatif bakım merkezi önünde hastasını bekleyen bir bayan vatandaş ise burasının gerçekten çok iyi ve güzel olduğunu, hastalarıyla görüşebildiklerini ve onun yanına girerek verilen hizmeti de görme imkânı bulunduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.