Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara ‘11 Nisan Dünya Parkinson Günü’ nedeniyle parkinson hastalığıyla ilgili önemli bilgiler vererek “Genellikle 40 ile 75 yaş aralığında görülen ilerleyici bir hastalık olan parkinson hastalığı, beyin çekirdeklerinde, dopamin dediğimiz bir salgının azalmasıyla ortaya çıkıyor” dedi.

ERKEKLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Dopamin salgısı azaldığı zaman, hastalarda genellikle titreme ve hareket yavaşlaması şeklinde görülen şikâyetler başladığına işaret eden Uzman Dr. Kara “Erkeklerde daha fazla görülen parkinson hastalığı genellikle; sağ kol - sağ bacak ya da sol kol - sol bacakta ilk olarak görülmeye başlıyor. Sonra hastalık diğer tarafa geçiyor. Parkinson hastalığında genetik faktör de önemlidir ve ailede parkinson hastalığı görülenlerde, bu hastalığın görülme ihtimali daha fazladır. Fakat genç yaşlarda da nadiren görülebilmektedir. Bunun dışında bazı toksik maddelerde Parkinson’a sebep olabiliyor, ancak hastalığın sebebi yüzde yüz bilinmiyor” diye konuştu.

HEKİM TAKİBİ ÖNEMLİ

Parkinson tedavisiyle ilgili önemli bilgiler paylaşan Uzm. Dr. Atilla Kara şunları söyledi: “Parkinson, tedavisi mümkün olan bir hastalık, fakat kesin tedaviden ziyade hastanın şikâyetleri rahatlatılıyor. Hareket kabiliyeti arttırılıp, titremesi durduruluyor ve hastalığın ilerlemesi yavaşlatılıyor. Bu maksatla dopamini arttıran ilaçlar kullanılıyor. Ancak bu hastalık, kendi haline bırakıldığında hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle hastanın, hekim takibinde olması önemlidir”