Dodi Kuzu Anaokulu ’nu ziyaret eden şair yazar Sunay Akın, çocuklarla oyunlar oynadı, onlarla sohbet etti. Akın, baştan aşağı gezdiği Anaokuluna hayran kaldığını belirtti.

 

Dodi Eğitim Kurumları sahibi Gülser Yiğit ve eşi Suat Yiğit’in karşıladığı Yazar Sunay Akın, anaokulu baştan sona gezerek bilgi aldı. Sınıflarda çocukların etkinliklerini izleyen, Akın, oyunlarına katıldı, onlarla sohbet etti.

 

Eğitim salonlarından, laboratuvar odalarına ve havuzundan yemek salonuna kadar her bir bölümü detaylı bir şeklide gezen Sunay Akın, arkadaşlarımız burada bu işi fazlasıyla başarmışlar hayran kaldım dedi.

Akın, bizim çocukların dünyasına ihtiyacımız var diyerek şöyle konuştu: “Burada şekillendirilen, kalıplara sokulan büyüklerin dünyasına adapte edilmeye çalışılan bir çocuk anlayışı yok. Benim gördüğüm burada çocukların kendi hayal dünyalarını bilimle, sanatla destekleyip geliştiren eğitim anlayışı var. Doğru olan da budur. Çocuk merak eder, çocuk soru sorar, çocuk araştırmacıdır. Bizim yetişkinlerin de bu dünyaya ihtiyacı var. Dolayısıyla çocukların bu yönünü köreltmeyen, tam tersi daha çok geliştiren anaokulları kurmalıyız. Dodi Ana Okulu sahipleri burada bunu başarmış, hem de fazlasıyla başarmış. Çocuk dağdan çıkan kaynak su gibidir. Hayat onun dağın yamacıdır o zaten akar. Onu durduramazsınız. Ama doğru yere akmalı. Dolayısıyla bu akış esnasında kendi kendine sorgulayıp merak edip doğru bilgilere ulaşacağı okullara ihtiyacımız var. Okul budur öncelikle okulu böyle algılamalıyız. Yani çocukları küçümseyip, çocukları yetersiz, gelişmemiş birer canlı olarak görmek çok yanlış. Çocuğun dünyası çok zengindir, çok değerlidir. Bizim onlara ihtiyacımız var. Biz onların önüne doğru bilgileri koymalıyız. Doğru bir okulu koymalıyız ki onlar sağlıklı bir şekilde gelişebilsinler. Bu okulu buraya kazandıran Gülser ve Suat Yiğit çiftini kutluyorum.”

 

Dodi Eğitim Kurumları Sahibi Gülser Yiğit, Şair, yazar Sunay Akın’ı okullarını ziyaretlerinden dolayı çok memnun olduklarını dile getirerek, ”Gözlemleriniz bizim için çok değerli. Yıllarımızı eğitime verdik. Doğru işler yaptığımızı düşünüyoruz. Bu okulları kurarken dünyanın dört bir yanından eğitim model ve kurumlar üzerinde çok incelemeler yaptık” dedi.