1-6 Kasım tarihleri arasında kutlanacak olan İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivaline kısa bir süre kala Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, İlk Kurşun Müzesi’nde sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelerek hazırlıklarda gelinen noktayı anlattı.

 

Milli mücadelede ilk kurşunun İzmir’de değil de Dörtyol’da atıldığını belgelemek için yoğun bir çalışma yapıldığını anlatan Belediye Başkanı Toksoy, girişimlerin ilk kez Kadir Aslan ve Mehmet Tekin tarafından başlatıldığını hatırlattı.

 

Başkan Yaşar Toksoy, ilk kurşunun Dörtyol’da atılmasının belgelenmesi ve Genel Kurmay Başkanlığı tarafından tescil edilmesinin ardından kutlamaya başladıkları İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali’nde hep yalnız kaldıklarına değinerek “Bu yıl 100. Yılını kutlayacağımız bu kutsal gün, bizim için milli bir davadır. Bu güne herkesin sahiplenmesi gerekiyor. Dedelerimiz, bu cennet beldeyi düşman istilasından kurtarmak için bedeller ödedi. Atatürk de sağlığı el vermemesine rağmen Hatay’ı Anavatan’a katmak için üç kez Dörtyol’a geldi. O da sağlığını bedel olarak ödedi. Biz de bu 100. günde bu davaya sahiplenmemiz gerekiyor” dedi.

 

5. İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali'nde geniş kapsamlı bir kutlama yapacaklarını, kutlamaların ilk kurşunun atıldığı 19 Aralık yerine Kasım’da yapılmasının gerekçelerini aktaran Toksoy, şöyle devam etti:

 

“Aralık ayında hava şartlarının elverişli olmayacağından dolayı festivalimizi 1-6 Kasım tarihleri arasında yapmayı öngördük. Bu kararı alırken de sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alındı. Kutlamalarımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birlikte yapacağız. Bu büyük günümüze mensubu olmaktan gurur duyduğumu MHP Genel başkanımız Devlet Bahçeli ve programın uygun olması durumunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılmasını bekliyoruz. Bunun yanında ilk kurşunun Dörtyol’da atılmasını belgelemek için emek ortaya koyan şahsiyetleri, Hatay’ın tüm atanmış ve seçilmişlerini davet edeceğiz. Hatay her ne kadar 11 milletvekiline sahipse ben sadece 10 milletvekilimizi davet edeceğiz.”

 

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI

Toksoy, festival boyunca hem kültürel etkinliklerin yapılacağı hem de Türkiye’nin önemli sanatçılarının da sahne alacağını ifade ederek “Geniş kapsamlı bir kutlama olacağından muhtemel harcamalarımızı da belirledik. Bu dava, sadece Dörtyol’un değil, Hatay’ın ve hatta tüm Türkiye’nin davasıdır. Bu festival, 980 bin liraya mal olacağını hesaplıyoruz. Bu miktarı belediye olarak bizim sırtlamamız mümkün değildir. Bunun için siz değerli STK temsilcilerinden ve işadamlarından katkı bekliyoruz. Bu anlamlı kutlama için biz de bir bedel ödememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.