Dünya sulak alanlar günü dolayısıyla Hatay'ın Dörtyol ilçesinde ‘Çevreyi kirletme geleceği yok etme" sloganıyla Gölkent sulak alanında farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

 

Yaban Hayatını Koruma ve Dayanışma Derneği, Nazmiye Muratlı Gençlik Merkezi ve Dörtyol Belediyesi işbirliğiyle Gölkent sulak alanındaki etkinlik ilgi gördü.

 

Yaban Hayatı Koruma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özer, Dünya sulak alanlar günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, su kuşları ve diğer canlıların yaşadığı bu alanların korunması, geleceğin korunması anlamı taşıdığını belirterek “Bununla beraber sulak alanlar ülkemizdeki biyolojik çeşitliliğin önemli bir göstergesidir" dedi.

 

Dernek üyesi Uzman Biyolog Meltem Ünal da sulak alanların dünyanın en zengin eko sistemi olduğunu vurgulayarak göçmen kuşların dinlendikleri ve beslendikleri anlar olmakla beraber balıkların da evlerinin sulak alanlarının bu anlamda da çok önemli olduğunu söyledi.

 

Dörtyol Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Gürakan ise, doğal güzellikleri ve alanları korumak ve tanıtmak adına burada olduklarını ifade ederek “Bu ve benzeri doğal güzelliklerimizi halkımızın ve bölge insanlarımızın beğenisine sunmak istiyoruz. Bu amaçla bu çalışmalarımız devam etmektedir" diye konuştu.

 

Dörtyol Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü ve Dörtyol Nazmiye Muratlı Gençlik Merkezi Müdürü Selçuk Kayhan, "Dünyada sadece insanların olmadığını göstermek ve de doğal alanların korunması adına bu etkinliğe paydaş olduk. Doğal alanlarımızın korunması ve tanıtımı adına katkı sunmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

Dörtyol Fatih Ortaokulu Müdür Yardımcısı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Değerler Eğitimi Proje koordinatörü Ömer Burgaç şunları kaydetti: "Dörtyol'un değeri ve insanların değei adına bu ve benzeri alanların korunması adına yapılan tüm etkinliklere paydaş olmaya devam edeceğiz"

 

Yeniyurt Mahallesi'ndeki gölet alanında temizlik çalışması yapılarak ağaçlara atık pet şişelerden yapılan kuş yemlikleri asıldı, gölde yaşayan canlılara yem verilerek farkındalık oluşturuldu.