Otizm Haftası dolayısıyla Hatay’ın İskenderun ilçesinde de Down Cefede, Uğurcan Rehabilitasyon bir etkinlik düzenlendi. Rehabilitasyon Merkezi kurucusu Necla Demir, aileler ve otizmli bireyler ve Engelsiz İskenderun Dernek Başkanı Feray Dingil’in de katıldığı farkındalık etkinliğinde katılımcılar müzik eşliğinde gönüllerince eğlendi. Özel Uğurcan Rehabilitasyon Kurucusu Necla Demir desteklerinden dolayı Engelsiz İskenderun Dernek başkanı Feray Dingil’e çiçek verdi.


Kurum Müdürü Uğur Kökkaya Otizm haftası nedeniyle bu farkındalığı ortaya çıkartmak için etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade ederek “Otizm her 68 çocuktan birinde görülen davranış farklılıklardır. Otizm çocuklarda bilinçsel ve davranışsal farklılıklar, diğer çocuklara nazaran biraz daha farklılık göstermekte olup, bugün toplanmamızın amacı da Birleşmiş Milletler tarafından Nisan ayı Otizm ayı, 2 Nisan da dünya otizm günü olarak ilan edilmiştir. Buradaki amacımız çevremizde bulunan insanlara otizmin farkındalığını anlatmak, bu çocuklara daha iyi yaşam şansı sunabilmek için otizmin ne olduğunu onların da bilmesi gerektiğini öğretmek. Aslında otizmin bir eksiklik değil, farkındalık olduğunu, herkese duyurmaktır. Bizler de burada farkındalığı artırmak için çocuklarımız ve ailelerimizle birlikte çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Engelsiz İskenderun Dernek Başkanı Feray Dingil de, Otizm farkındalık gününü kutladığını vurgulayarak “Bu konuda daha duyarlı davranılmasını istiyorum. Bütün dünya kabul ediyor. Bizler arka arkaya iki farkındalık günü yaptık Down Sendromlular ve Otizmler günü olarak. Bunun daha çok yayılmasını, insanların daha çok duyarlı yaklaşıp ailelerin de bu konuda eğitim almalarını istiyorum” dedi.

Downlu ve Otizmli çocuklar etkinliğe ellerinde farkındalığa dikkat çekmek için yazılmış sözlerin yer aldığı dövizlerle katıldılar ve bir arada müzik eşliğinde keyifli anlar yaşadılar.