Dünyada her 5 ölümün birinin akciğer kanserinden kaynaklandığını, dünya genelinde hem erkek, hem kadınlarda kansere bağlı ölümlerde en sık nedeni olduğunu söyledi. Akciğer dokularında bulunan anormol hücrelerin çoğaldığı bir hastalık olduğunu belirten Dr. Zuhur;   “Sigara, akciğer kanserlerinin yüzde 90’ından sorumludur. Günde içilen sigara miktarı, içilen yıl sayısı, sigaraya başlama yaşı önemlidir. Ayrıca pipo, puro, nargile gibi tütün ürünlerini içeren maddeler, light sigara kullananlar da, benzer şekilde risk altındadır. Kendisi sigara içmeyen ancak uzun süre sigara dumanına maruz kalanlarda da akciğer kanseri riski artmaktadır”şeklinde açıklamada bulundu.

 

YAKINLARINDA 50 YAŞINDAN ÖNCE AKCİĞER KANSERİ OLANLARDA RİSK ARTMAKTA

Hava kirliliğinin de akciğer kanserine sebep olabileceğini kaydeden Zuhur, ailede 50 yaşından önce akciğer kanseri olmuş yakınları olanlarında risk’in 2 katına çıktığını, kronik bronşit, önceden geçirilmiş tüberküloz ve bazı akciğer hastalıkları olanlarda da bazen risk artabileceğini vurguladı.

 

Hastalığın belirtileri hakkında bilgi veren Zuhur; “Uzun süre devam eden sıklığı ve şekli değişen öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı, ses kısıklığı, hırıltılı solunum, yutma güçlüğü, kilo kaybı, iştahsızlık veya halsizlik, sebebi açıklanamayan ateş, tekrarlayan bronşit ve akciğer enfeksiyonları, göğüs, omuz, kol ve sırt ağrısı, yüzde ve boyunda şişlik. Hastanın belirtileri değerlendirilerek, fizik muayenesi yapılır ve akciğer grafisi, manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı akciğer tomografisi, pozitron emisyon tomografisi (PET, PET-CT), sintigrafi, balgam sitolojisi, bronkoskopi, biyopsi gibi bir dizi inceleme yapılır. Bu incelemeler; tümörün varlığı, yerleşim yeri, komşu organlarla ilişkisi, yaygınlığı, tipi, operasyona uygunluğunu değerlendirmek için yapılır”dedi.

 

HASTALIĞIN VE HASTANIN DURUMINA GÖRE FARKLI TEDAVİ SEÇENEKLERİ UYGULANMAKTA

 

Akciğer kanserinde tedavinin hastalığın evresine göre değiştiğini, her hastanın durumunun birbirinden farklı olduğunun altını çizen Zuhur; Akciğer kanserinin tipi ve evresine göre cerrahi, kemoterapi (ilaçla tedavi), radyoterapi (ışın tedavisi) seçeneklerinin bazıları ya da hepsi hastanın ve hastalığın özelliğine göre farklı sıralamalarla uygulanmaktadır “dedi. Zuhur, hastalığın ve hastanın durumuna göre farklı tedavi seçeneklerinin tek başına yada birlikte kullanılabileceğini, konularında uzmanlaşmış doktorların ortak çalışması ile hasta için en doğru tedavinin uygulanması gerektiğini belirtti.

 

AKCİĞER KANSERİNİN EN BÜYÜK NEDENİ SİGARA

 

Zuhur; "Bu şekilde en doğru ve güncel tedaviler gecikmeksizin uygulanabilir. Sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünlerinden uzak durmak. Pasif içici olmamak. Radona ve kansere neden olan kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak. Bazı bilimsel kanıtlar, meyve ve sebzelerden zengin beslenmenin akciğer kanserinden korunmada yardımcı olduğunu göstermiştir” diye konuştu.